Kousání nehtů je nehezký zlozvyk. Bohužel ale zároveň také jeden z nejčastějších. Pokud si nehty nekoušete přímo vy, pak určitě víte minimálně o jednom člověku ve vašem okolí, který má ruce pořád v puse. A co si  budeme povídat, nevypadá to dobře…

Estetický i zdravotní problém

Většina lidí považuje kousání nehtů za ryze estetický problém. Vadí jim jednoduše jen v tom, že se nechtějí dívat na lidi ve svém okolí, kteří si strkají prsty do pusy a zběsile okusují nehty, nebo kůžičku okolo nich. Pravda je ale taková, že kousání nehtů představuje také zdravotní problém.

Proč?

Má to jeden logický důvod: ústa jsou bránou pro nejrůznější nemoci, které si skrze prsty můžete zanést do těla, aniž byste si to uvědomovali. Proto je potřeba se kousání nehtů zbavit.

Bakterie ukryté na spodní straně nehtů

Strkáte si prsty do pusy už tak nějak automaticky, aniž byste si to kolikrát uvědomovali? Okusujete si nehty? A zamysleli jste se někdy nad množstvím bakterií ukrytých na spodní straně nehtů, které třeba i několikrát za den ocucáváte? Pokud byste se podívali pod mikroskopem, zvedl by se vám žaludek.

Tady rozhodně nelze použít známé rčení: co oči nevidí, to srdce žaludek nebolí. Byli byste nemile překvapené, co všechno se ukrývá pod vašimi nehty, které si bezmyšlenkovitě dáváte do úst.

Jak s kousáním nehtů přestat?

Kousání nehtů je jeden z nejrozšířenějších zlozvyků, kterého se opravdu horko těžko zbavuje – vím o tom své. Pokud jste ale rozhodnutí, že s tímto nešvarem přestanete, zkuste na to jít s některým z následujících tipů. Alespoň s jedním z nich se vám tohoto zlozvyku určitě podaří skoncovat!

  • Mějte nehty upravené, ať už jen hezky nalakované, nebo třeba s gelovou úpravou, aby vám bylo líto poničit si jejich okusováním pěkný vzhled.
  • Snažte se přijít na příčinu, která vás vede ke kousání nehtů, takovou příčinu se snažte eliminovat.
  • Najděte si náhradu za prsty v puse, třeba lízátko nebo žvýkačku, se kterou zaměstnáte pusu toužící po okusování nehtíků.
  • Nalakujte si nehty hořkým lakem, prodávají ho na internetu i v lékárnách, je tak odporně hořký, že si příště dost dobře rozmyslíte, jestli prsty znovu strčíte do pusy.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com.

Líbil se ti článek?

Sdílej ho s přáteli
TwitterFacebookWhatsAppLinkedInPinterest
Načítání...

Diskuze