Íránská móda dnes. Tiché protesty proti hidžábu přinášejí inspirující orientální pojetí současné dámské módy Íránu

Od islámské revoluce v roce 1979 je Íránským ženám uzákoněno povinné nošení šátků na veřejnosti. V případě porušení tohoto zákona jim hrozí až dvouměsíční pobyt za mřížemi. O to víc si ceníme těch žen, které dokázaly v Íránském režimu najít sílu k protestům proti těmto zavedeným náboženským pořádkům. Na jaře letošního roku se řada žen odhodlala k odkládání šátků na veřejnosti, čímž jasně daly najevo svůj postoj k nucenému zahalování šátky.

Zahalovat se na veřejnosti by měla být záležitost osobní volby. To si konec konců myslí i 49,8 % Iráčanů, kteří se tak vyslovili v průzkumu z roku 2015. Íránský režim ovšem začíná nad nedodržováním těchto mravních zákonů přivírat oči. Ve velkých městech v čele s Teheránem je vcelku běžné potkávat ženy s jen částečně zahalenými vlasy. Dnes je možné vyjít na ulici i s odhalenými kotníky, což ještě před několika lety bylo nemyslitelné.

[easy-image-collage id=16519]

Jak tedy vypadá aktuální móda v Íránském Teheránu dnes? Možná budete překvapeni, ale dlouhý černý hábit přes celé tělo s odhalenou tváří zvaný čádor není tím nejběžnějším kusem oblečení, který lze v největších Íránských městech na ulici potkat. Aktuální móda spíše připomíná elegantní outfity podobné těm ze západoevropských metropolí s orientálním nádechem díky vždy přítomným šátkům. Posuďte sami, jak vypadá pouliční Íránská móda tamějších žen.

Foto: BoredPanda.com, TheTehranTimes.tumblr.com.


Avatar

Karel Balek

Nadšený fotograf, věčný optimista a snílek. Rád poznávám cizí kultury, miluji dobré espresso a v neposlední řadě se zajímám o módu a oblékání ... Asi proto píši pro FashionMagazin.cz.