Influencerka tvrdí, že díky včelímu pylu přirozeně dosáhla většího poprsí. Je to ale možné?

Photo of a Woman Holding a Tape Measure Near Her Chest

Včelí pyl je směs květinového pylu, enzymů, medu, vosku, nektaru a sekretů včel, která má mnoho prokázaných zdravotních benefitů. Nedávno se však objevila kontroverze ohledně jeho schopnosti zvětšit prsa. Některé influencerky tvrdí, že tak přirozeně dosáhly zvětšení poprsí, ale je to opravdu možné? Pojďme se podívat na faktickou stránku věci.

Celá tato debata začala, když TikTok influencerka Taylor Reynolds sdílela virální video, ve kterém se ptala, zda pyl včel může zvětšit prsa. Tvrdila, že přidávání včelího pylu do její ovesné kaše vedlo k pozoruhodnému nárůstu velikosti jejího poprsí. Následně zveřejnila další video s fotografiemi „před a po“, což vyvolalo podobná videa a návody, jak „správně“ konzumovat včelí pyl pro zvětšení prsou.

@imtaylorreynolds

nature is healing #beepollen #phytoestrogen #hormonebalancing #superfoods

♬ original sound – taylor reynolds

Co na to říká věda?

Podle teorie na sociálních sítích pyl včel obsahuje látky nazývané fytoestrogeny, které mohou interagovat s estrogenními receptory v tkáních prsou a podporovat jejich růst. Fytoestrogeny jsou rostlinné látky podobné lidskému estrogenu. Existuje několik odborníků, kteří tvrdí, že cokoli, co podporuje estrogen, může potenciálně zvětšit prsa, jako je tomu v pubertě nebo při užívání hormonální antikoncepce .

Avšak, i když to zní věrohodně, odborníci nejsou toho názoru, že by včelí pyl mohl skutečně způsobit růst prsou. Neexistuje žádný výzkum, který by spojoval pyl včel s tímto efektem. Dokonce i studie na různých druzích včel ukázala, že pyl neinteraguje s estrogenními receptory v laboratoři.

Ačkoli mnoho potravin obsahuje fytoestrogeny, například sója, množství, které byste museli konzumovat, aby mělo významný vliv na velikost prsou, by bylo nepředstavitelné. Kromě toho neexistuje žádný výzkum, který by prokázal, že potraviny bohaté na fytoestrogeny mohou významně ovlivnit velikost prsou.

Pokud tedy usilujete o zvětšení velikosti svého poprsí, možná byste měli zvážit jiné možnosti než konzumaci pylu včel. Plastická chirurgie, přibrání na váze nebo těhotenství jsou efektivnější cesty k dosažení tohoto cíle.

Může včelí pyl jinak ovlivňovat hormony?

Co se týče dalších potenciálních výhod pylu včel, existuje několik omezených studií, které prokázaly, že by mohl pomoci s hormonálními problémy. Studie na zvířatech a výzkum v laboratoři ukázaly, že pyl včel může mít určitý vliv na regulaci fungování vaječníků. Pro ženy trpící PCOS (syndrom polycystických vaječníků) může být použití včelích produktů v kombinaci s léky užitečné. Některé studie naznačují, že u žen v perimenopauze a menopauze mohou med a pyl včel snižovat frekvenci symptomů jako jsou návaly horka a deprese.

Nicméně, jestli chcete začít užívat včelí pyl nebo jiné včelí produkty, měli byste se poradit se svým lékařem, zejména pokud užíváte nějaké léky. Vzácně může pyl včel způsobit alergické reakce.

Na závěr se dá říct, že pyl včel má zajímavý nutriční profil a může být přínosný pro vaše zdraví. Pokud se rozhodnete ho zkusit, vybírejte kvalitní výrobky, dodržujte doporučené dávkování a konzultujte to se svým lékařem.

Zdroje:

  • https://www.insider.com/bee-pollen-makes-boobs-bigger-increase-breast-size-doctor-2023-7
  • https://www.healthline.com/nutrition/bee-pollen

Avatar

Noemi

Nejšťastnější jsem, když tvořím, sportuju nebo cestuju. Zajímám se o zdravý a udržitelný životní styl. Móda je pro mě umění - ať už je náš styl konvenční nebo alternativní, vždy nám dává prostor vyjádřit se beze slov. Odlišuje nás a zároveň spojuje, a právě to na módě miluju.