Ikonická Birkin Bag

Kabelky Birkin Bag, často přezdívané jako „Birkinky“, jsou naprostým fenoménem ve světe módy. Ceny těchto kabelek startují na 220 tisíc korun a ač se to zdá nemožné, až do roku 2010 existovaly na kabelky dlouhé pořadníky. Značka Hermès v loňském roce oznámila, že výroba bude rozšířená o  dvě nové manufaktury.

Kde se vzala Birkinka?

Firmu Hermès, která byla založena ve Francii roku 1837, není nutné dlouze představovat. Aktuálně sídlí v Paříži a zabývá se výrobou luxusních kožených předmětů. Příběh Birkin Bag je ovšem daleko zajímavější.

Tyto módní skvosty nesou jméno po herečce a zpěvačce Jane Birkin, sex symbolu 70. let.

Vše začalo nevinně, když Jane Birkin nastoupila na palubu letadla Londýn – Paříž a snažila se uložit svoji kabelku do přihrádky nad hlavou. Bohužel (možná bohudík) se jí to nepovedlo a celý obsah její kabelky se vysypal na zem. Vedle ní seděl shodou okolností velice ohleduplný soused, šéf firmy Hermès Jean-Louis Dumas, který jí pomohl sebrat vysypané věci a při té příležitosti si ještě pozorně vyslechl lamentování Jane Birkin nad tím, že kabelky nemají dost kapes a jsou nepraktické. Palubu letadla opouštěl Jean-Louis Dumas se skicou kabelky, která splňovala všechny představy Jane Birkin. Slíbil, že její sen splní a svůj slib dodržel.

Firma nyní platí Jane Birkin za to, že kabelky nesou její jméno.

Pořadníky

Dlouho se spekulovalo o tom, že pořadníky jsou jen dobrým tahem, díky kterému by měla prestiž Birkin Bag ještě vzrůst. Tento mýtus byl ovšem vyvrácen. Dříve se na Birkin Bag čekalo celé měsíce nebo dokonce roky. Díky novým manufakturám byly pořadníky v roce 2010 zrušené, to ovšem neznamená, že by prestiž Birkin Bag klesla.

Zajímavosti

Na závěr přinášíme pár zajímavostí, které se pojí s Birkin Bag.

I královna musí čekat

V pořadníku na Birkin Bag nepomůže ani to, že jste anglická královna. Na Birkinku čekala např. i Victoria Beckham, a to už je nějaké jméno. Všem se nám jistě vybaví scéna ze seriálu Sex ve městě, kdy chtěla Birkinku Samantha Jones.

2 roky zaučování

Firma Hermès nezaměstná jen tak někoho. Na výběru zaměstnanců do manufaktur Birking Bag si dávají opravdu záležet. O místo se mohou ucházet pouze proškolení profesionálové a i těm trvá cca 2 roky, než se řádně zaškolí.

18 hodin a ani o minutu méně

Výroba Birkin Bag trvá minimálně 18 hodin, bez možnosti urychlení. Doba výroby samozřejmě úměrně roste s velikostí kabelky. Jedná se o výhradně ruční zpracování, i proto je cena tak astronomická.

Nejdražší Birkin Bag

V roce 2017 padl nový evropský rekord. Birkin Bag byla na aukci vydražena za rekordních 155 tisíc liber, což je víc než 4,5 milionu korun. Vydražený model byl zdobený bílým zlatem a 18 karátovými diamanty. Kabelky Birkin jsou dobrou investicí, jejich ceny stále rostou.

Sběratel Drake

Pokud jste majitelem kabelky Birkin, jste opravdu šťastlivec. Rapper Drake není žádný troškař a těmito luxusními kabelkami je doslova posedlý. Ptáte se, proč má muž takovou sbírku Birkinek? Je to jednoduché, až jednou najde svojí vyvolenou, všechny kabelky jí dá, uvedl to v rozhovoru pro Hollywood reporter.

Foto: Businessinsider, Birkin, Hearstapps.com, Says.com, QZ.com, Purseblog.com.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.