Hygge: Umění vytvořit útulný interiér plný pohody

Beige Sofa Chair Near A Table

V dnešní uspěchané době, kdy se každý z nás snaží držet krok s tempem moderního života, stále častěji hledáme způsoby, jak si vytvořit vlastní útočiště klidu a pohody. Právě zde vstupuje do hry koncept „hygge„, který nám nabízí cestu k vytvoření interiéru, ve kterém se budeme cítit skutečně doma. Přečtěte si, jaké principy stojí za tímto útulným trendem a jak je můžete aplikovat ve svém vlastním domově.

Co je to hygge?

Hygge (vyslovováno „hu-ge“) je dánský koncept, který se zaměřuje na pocit pohody, útulnosti a celkového blahobytu. Jde o umění těšit se z jednoduchých chvil a vytvářet příjemnou atmosféru, ve které se cítíme dobře a uvolněně. Hygge není jen o fyzickém prostředí, ale také o emocích a společnosti.

Barevná paleta

Při vytváření hygge interiérů je klíčové zvolit klidné a teplé barvy, které vytváří atmosféru harmonie a klidu. Neutrální odstíny, jako jsou bílá, béžová a světle hnědá, jsou ideální pro vytvoření tohoto dojmu. Můžete je doplnit o pastelové tóny a tlumené barvy, které dodají prostoru jemný a uklidňující charakter.

White Candles on Brown Wooden Table
Foto: Pexels

Přirozené materiály

Hygge se zakládá na propojení s přírodou. Použití přírodních materiálů, jako jsou dřevo, vlna, bavlna a lýko, přináší do interiérů organický vzhled a pocit autenticity. Dřevěný nábytek, závěsy z lnu a jemné přírodní textilie přispívají k vytvoření útulného prostředí.

Osvětlení

Osvětlení hraje klíčovou roli v hygge interiérech. Teplé a tlumené světlo svíček a lamp přináší do místnosti intimní atmosféru. Kombinace různých zdrojů světla, jako jsou lustry, stolní lampy a svícny, umožňuje regulovat intenzitu a tvořit příjemnou náladu.

Útulný nábytek

Hygge je spojeno s pohodlným posezením a odpočinkem. Nábytek by měl být nejen vizuálně atraktivní, ale také pohodlný a navozovat atmosféru útulí. Měkké polštáře, přikrývky a pohodlné křeslo či pohovka jsou nedílnou součástí hygge interiérů.

Osobní doteky

Vytvoření hygge prostředí zahrnuje i osobní prvky, jako jsou fotografie, umělecká díla a suvenýry z cest. Tyto drobnosti dávají interiéru charakter a osobnost, a tím i pocit domova.

Hygge interiéry se nezaměřují na luxusní prvky, nýbrž na jednoduchost, radost a pohodu. Jsou to prostory, ve kterých se můžete uvolnit, relaxovat a těšit se z každodenních okamžiků. Vytvořte si svůj vlastní útulný koutek, kde se budete cítit dobře a spojíte se s esencí hygge životního stylu.


Avatar

Noemi

Nejšťastnější jsem, když tvořím, sportuju nebo cestuju. Zajímám se o zdravý a udržitelný životní styl. Móda je pro mě umění - ať už je náš styl konvenční nebo alternativní, vždy nám dává prostor vyjádřit se beze slov. Odlišuje nás a zároveň spojuje, a právě to na módě miluju.