Je vám 50+ a chcete zhubnout? Dejte si pozor, ať místo tuků nehubnete svaly

Udržet se v kondici i po překročení tohoto významného životního jubilea není nemožné, je to však podstatně náročnější, nežli když vám bylo o několik let méně. Po padesátce má ženské tělo přirozené tendence ztrácet svalovou hmotu – podle odborníků je to až 15 % každých deset let. Přitom jsou to právě svaly, kterým vděčíme za to, že je náš metabolismus v pohybu.

Zhubnout po padesátce můžete, je ale potřeba dát si pozor na to, abyste zbytečně nepřicházely o svaly, které podporují metabolismus a ten vám umožňuje redukovat nechtěná kila.

Foto: Pexels.com

Na diety rovnou zapomeňte

Experimenty s nejrůznějšími dietami nechte těm, které ještě nepřišli na to, že dietou se prostě dlouhodobě zhubnout nedá. Snížit příjem kalorií nějak drasticky není udržitelné a už vůbec ne zdravé. Optimální kalorický deficit pro hubnutí je odborníky doporučován cca ve výši 20 % – více určitě ne, tělo by začal brát energii ze svalů a právě tomu se chcete vyhnout.

Obohaťte jídelníček o bílkoviny

Stačí sledovat reklamy v televizi a všem je hned jasné, že jsou to právě bílkoviny, které podporují tvorbu svalové hmoty – jen si vybavte si nařachané sportovce, kteří jsou samý vyrýsovaný sval. Podle expertů je dostatečný denní příjem bílkovin klíčový pro udržení svalové hmoty, z čehož plyne, že byste svůj jídelníček měly uzpůsobit tak, aby vašemu tělu bílkoviny nechyběly – najdete je v mase, vajíčkách nebo mléčných produktech.

Zvolte správný druh pohybu

Jednou z chyb, které ve svém věku můžete udělat, je vybrat pro sebe nevhodný druh fyzické aktivity. Jasně, myslíte to dobře, chcete zhubnout, udržet se v kondici a proto víte, že se musíte hýbat. Chce to ale druh pohybu zvolit správně a ideálně ve vašem případě kombinovat svalové a aerobní cvičení – redukci váhy podpoří svižná chůze, plavání nebo třeba jízda na kole či běh, pro udržení svalové hmoty je pak rozumné zařadit i nějaké cviky zaměřené na sílu.

Foto: Shutterstock.com

Avatar

nikolblahova

Móda není jen o dokonalých mírách, móda je i o kyprých tvarech. Každá jsme nějaká - nízká, vysoká, plnoštíhlá i tenká. A přesto jsme každá krásná. Tak nějak po svém. Milujme módu, protože díky ní můžeme vyjádřit, kdo vlastně jsme.