Naložit se po náročném dni do vany plné horké vody, připadat trochu voňavých bublinek a pustit si třeba uklidňující hudbu? Pro mnoho z nás je právě tohle oblíbená odměna za těžký den, kdy toho na nás bylo hodně a my se chceme trochu rozmazlit.

Jenže ponořit se do horké vody, ze které potom vylezeme spařené a s pokožkou rudou jako rak vlastně není taková paráda, jak se na první pohled tváří.

Horká koupel může být příjemná, ale…

Možná se i vy po dni, který nebyl úplně podle vašich představ, odměňujete právě tímto způsobem. Napustíte si vanu tak horkou, že se zrcadla a okna okamžitě zamlží a poté si užijete několik nerušených minut v horké lázni, což je pro vás relax.

Foto: Unsplash.com

Špatný vliv na vlasy?

Koho by napadlo, že horká vana poškodí vlasy, ale věřte nebo ne, opravdu je tomu tak. Naše hříva už tak dost trpí, v zimě je hodně vysušená, má tendenci se třepit, v létě ji sužuje sluníčko. A když se ještě naložíme do horké vany, kvalitě svých vlasů ani trochu nepomůžeme.

Před den vlasy vystavujete mrazu, poté přijdete domů, naložíte se do vany, vlasy dostanou horkou spršku, poté je ještě vyfénujete horkým vzduchem a na závěr třeba i vyžehlíte. Není to na tu vaši kštici nějak moc?

Může díky horké vaně stárnout pokožka?

Možná jste nad tím takhle nikdy nepřemýšlely, ale je bohužel pravda, že horká voda má negativní vliv na vzhled naší pokožky. Příliš horká koupel, která navíc trvá i několik minut, protože se chcete pořádně rozmazlit, zbavuje pokožku ochranné mastnoty. Kůže je pak vysušená, povolená a přichází o svoji přirozenou pružnost, takže rychleji stárne.

Foto: Unsplash.com

Pozor na otoky

Myslíte to samy se sebou dobře, prostě se chcete ponořit do horké lázně, na chvíli zavřít oči a nemyslet na všechny povinnosti a starosti, které vás doháněly po celý dlouhý den. Jenže horká vana, byť vypadá lákavě, vám může ublížit. Jak?

Mimo jiné dochází při pobytu v horké vodě k poškození velmi citlivých cév lymfatického systému. Ten je poté daleko více namáhán a může se stát, že vás začnou trápit nepříjemné a přitom zbytečné otoky.

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments