Jak si sami můžete všimnout, poslední módní trendy jdou ruku v ruce s přírodou a ekologií. Módní návrháři se stále častěji soustředí nejen na dokonalé střihy a správné vyvážení barev, ale také se více zamýšlí nad látkami, ze kterých jsou jejich kousky ušité. A v Hongkongu nyní dokonce přišli s nápadem, který bude šetřit životní prostředí.

Trvale udržitelná móda

Jsme zvyklí, že oblečení, které už nenosíme, vyhazujeme do kontejnerů na textil – popř. jej darujeme do dětských domovů či různým nadacím, díky kterým oblečení putuje lidem, kteří ho potřebují. Co kdybychom si ale z tohoto oblečení vytvořili jiné – nové kousky? Stejná látka, stejná barva, pouze jiný střih. Stejným způsobem se dá použít např. látka ze záclony, koženka ze starého gauče nebo dokonce deštník, ze kterého se dá vytvořit nepromokavý plášť.

S myšlenkou trvale udržitelné módy přišel krejčí Jesee Lee, který tvrdí, že vytvoří trendy oblečení téměř ze všeho. Mimo to tento milovník módy vyrábí oblečení, které je unisex. Jeho rodina si tak běžně půjčuje jednotlivé kousky a nosí je střídavě.

Pár (smutných) čísel

  • Hongkong denně vyhodí 343 tun textilu na skládky.
  • Lidé na celém světě se v minulém roce nakoupili o 60 % více oblečení, než tomu bylo v roce 2010.

Charitativní organizace Redress mění módu

Zakladatelka charitativní organizace Redress Christina Dean nedávno uspořádala přehlídku trvale udržitelné módy, na které se objevily kousky s přešitými kimony, nebo svatebními šaty.

Zda tento způsob výroby módních kolekcí využijí i luxusní značky po celém světě zůstává otázkou. Rozhodně by se ale mělo více myslet na životní prostředí jako takové. Hongkong je důkazem, že výroba recyklovaného oblečení je možná.

Foto: Unsplash.com, Redressdesignaward.com.

Načítání...

Diskuze