Handpoke: staronový způsob tetování zažívá velký návrat

Přestože je tetování v některých vrstvách i kulturách stále ještě velmi kontroverzním tématem, na popularitě mu to rozhodně neubírá. Touto ozdobou těla se může pochlubit čím dál více lidí. A to napříč všemi generacemi. V tomto článku si však přiblížíme trend, který vrací na výsluní starší způsob tvorby tetování. Řeč je o tzv. handpoke.

Co je hand poke tetování?

Handpoke je tetovací technika, která se opírá o starý způsob tetování bez použití klasického strojku. Tatér si vystačí pouze s jehlou a barvou. Každý obrázek se tak stává originálem, protože jehlu vede pouze tatérova ruka. Žádná linka není stejná.

Foto: Shutterstock

Proces vzniku hand poke tetování

Stejně jako u klasického tetování i u handpoke musí tatér dodržovat veškeré hygienické podmínky. Použití ochranných rukavic a dezinfekce za přítomnosti perfektně sterilního prostředí jsou samozřejmostí.

Počítejte s tím, že oproti tetování strojkem trvá handpoke déle. Čas samozřejmě záleží jak na vybraném motivu, tak na klientovi. Jelikož je tato varianta bolestivější záležitostí, je někdy potřeba práci rozložit na více sezení. Stejně tak záleží i na krvácivosti klienta. Na druhou stranu právě u handpoke tetování je krvácení ojedinělou záležitostí.

Foto: Shutterstock

Motiv pro hand poke kérku?

Co se týče volby motivu, myslete na to, že toto tetování je prováděno opravdu vpich za vpichem a je tak vhodné vybírat obrázky drobnější a méně složité. Handpoke je vhodný na jemná tetování. Pokud si nejste jistí, každý dobrý tatér vám rád s výběrem vhodného motivu i místa poradí.

Foto: Shutterstock

Hojení

Co se týče hojení, je tato metoda mnohem šetrnější, než klasické tetování strojkem. Nejen, že kůže při výkonu méně krvácí, zároveň se celková doba hojení krátí. Tatér by měl po dokončení práce místo zalepit a v následujících dnech se o něj nemusíte téměř starat. S náplastí se můžete i koupat. Nedoporučují se však dlouhé pobyty ve vodě, bazénu, sauně nebo na sluníčku. Také je vhodné omezit na první týden sport.

Po čtyřech až sedmi dnech je možné náplast sundat a místo vydezinfikovat a omýt vlažnou vodou. Nelekejte se, někdy i pár dní po výkonu může tetování pustit inkoust nebo plasmu a obrázek se může zdát pod náplastí rozmazaný. Je to normální. Po sundání a omytí místa pak tetování dle potřeby ještě minimálně týden mažte hojivým krémem a nechte dýchat. Při správném postupu trvá přibližně 2 – 3 týdny, než se tetování plně zahojí.

Foto: Shutterstock

Výběr tatéra

V dnešní době se na tento způsob tetování obrací čím dál více specializovaných tatérských míst. Při výběru tak dbejte především na to, aby mě tatér dostatečnou kvalifikaci a abyste měli jistotu, že dodrží veškeré hygienické postupy.

Jelikož se jedná o bolestivou záležitost, snažte se také vybrat člověka, který na vás bude působit sympaticky a profesionálně.

Dobrý tatér vám poradí jak s motivem, tak výběrem místa. Pro mnohé tatéry je handpoke velmi osobní záležitostí. A to právě i díky faktu, že je každý obrázek originálem. Během procesu se nebojte kdykoliv říct, že vás tetování příliš bolí a že potřebujete pauzu. Komunikace mezi klientem a tatérem hraje v tomto případě prim.

Pokud se pro handpoke rozhodnete, určitě nebudete litovat. Díky ojedinělé technice nevzniká na kůži jen další obrázek, ale umělecké dílo, ke kterému budete mít vztah nejen vy, ale i tatér. V historii mělo zdobení těla vždy duchovní a osobní význam a díky tomuto způsobu se k té době můžeme bezpečně přiblížit.