Jako rodič máte mnoho povinností a starostí, takže plánování a provedení generálního úklidu může být náročné. Nicméně, s trochou organizace a tipy můžete uspět. Přičemž úklid domácnosti nebudete provádět pouze vy. Pokud se vám příliš nedaří naučit děti uklízet a ukládat věci tam, kam patří, můžeme vám pomoci několika dalších tipů.
Rychlé pokyny pro začátek
Pokud jde o generální úklid, neexistuje žádný konkrétní seznam činností, které by se měly udělat. Vše je individuální. Některé práce lze také svěřit nějaké úklidové firmě, abyste neztráceli čas a přitom mohli získat kvalitní výsledek.
Cena generálního úklidu v Praze může být cca od 150 Kč za 1m². Na Ohayno.cz najdete aktuální ceny všech úklidových služeb.
Níže najdete opravdu orientační seznam, který byste však měli přizpůsobit potřebám své rodiny:
- Nejprve zvažte, které místnosti a oblasti potřebují nejvíce pozornosti
- Dále, rozdělte úklid do menších prvku, které můžete zvládnout během kratších časových úseků.
- Delegujte úkoly svým dětem.
- Je také důležité vybírat ekologické a bezpečné čistící prostředky.
Jak efektivně plánovat generální úklid domácnosti
Důkladný úklid zahrnuje velké množství úkonů. Vytvoření plánu činnosti není tak obtížné, jak byste si mohli myslet. Prostě projděte každou místnost a zapište si, co je třeba uklidit a kde to vyčistit důkladněji.
Odborníci ze společnosti Ohayno však doporučují především následující práce:
- Vysávání a mopování podlahy
- Čištění koberců a sedacích souprav od skvrn a mikroorganismů
- Mytí oken, rámů a parapetů
- Čištění a dezinfekce koupelny a toalety (včetně vany, sprchového koutu, umyvadla a WC)
- Hloubkové mytí kuchyně (včetně nádobí, dřezu, sporáku, ledničky a mikrovlnné trouby)
- Úklid pracovních a hracích ploch a jejich následné utírání
- Praní a žehlení oblečení, ložního prádla, záclon a závěs
Samozřejmě, v závislosti na velikosti domu a počtu členů rodiny, mohou být potřeba i některé další úkoly. Takový úklid může trvat od 1 do několika dnů. Záleží však na míře znečištění, velikosti bytu nebo domu a samozřejmě vašich možnostech.
Jak delegovat jednotlivé práce dětem a podporovat jejich samostatnost
Děti by měly dostat úkoly, které jsou v jejich schopnostech a odpovídají jejich věku. Například, malé děti by při generálním úklidu bytu mohly pomáhat s úklidem hraček, zatímco starší umyjí nádobí nebo podlahy.
Zde také navazuje otázka jak zvládnout generální úklid domácnosti s malými dětmi a omezeným časem. Doporučili bychom vám:
- uklízet během spánku dětí nebo když jsou v škole/školce
- využijte pomoc rodiny nebo si najměte úklidovou službu, pokud si myslíte, že to bude pro vás lepší
- nezapomínejte na sebe a své potřeby, najděte si čas na odpočinek a relaxaci
- používejte efektivní ekologické čistící prostředky a nástroje, abyste ušetřili čas
Mnohem přínosnější a zajímavější také bude, pokud vytvoříte seznam speciálně pro děti a nechte je si sami vybrat, co, kdy a jak chtějí uklízet. Tímto způsobem jim dáváte možnost svobodného výběru, místo abyste jim pouze říkali, co mají dělat.
Dodejte také pochvalu, protože skoro každý ji potřebuje za dobře odvedenou práci. Pochvalte za pomoc a podpořte je v jejich úsilí. To ale dělejte i při pravidelném úklidu, abyste je ještě více povzbudili k udržování čistoty.
Bezpečné a ekologické čistící prostředky pro úklid s dětmi
Před zakoupením čistícího prostředku si pozorně přečtěte složení, abyste se ujistili, že neobsahuje škodlivé látky, jako jsou
- parabeny, které jsou přidávány do mnoha čisticích prostředků a způsobují poškození endokrinního systému
- chlor, který může způsobit podráždění očí, dýchacích cest a kůže. Ve větším množství vzniká bolest hlavy, závratě a dokonce i otrava krve
- fosfáty, které jsou přidávány do mnoha pracích prostředků. Jsou škodlivé celkově pro životní prostředí, protože vyvolávají rychlý růst sinic a jiných druhů rostlin v rybnících a jezerech
- amoniak, je silný alkál, který může dráždit kůži, oči a dýchací cesty. Pokud se dostane do kontaktu s kyselinami, vyvolává silné toxické plyny.
Zvažte přírodní alternativy, jako jsou ocet, soda nebo citron. V některých případech jsou stejně účinné při čištění a hlavně bezpečnější pro děti.
Pokud si však pořídíte prostředky z obchodu, ujistěte se, že skladujete je mimo dosah dětí a že jsou snadno identifikovatelné. Snažte se minimalizovat množství čistících prostředků, které používáte, abyste snížili riziko nechtěného kontaktu dětí s nebezpečnými látkami.
Čemu je lépe se vyhnout
Kromě nebezpečných prostředků existuje celá řada dalších pomůcek a situací, kterým byste měli vyhnout pokud máte děti. Těmi jsou například:
- Ponechávání přípravků v dosahu dětí
- Neoznačene materiály: měli byste je správně označit, aby byly snadno identifikovatelné i pro nejmenší
- Používání čisticích prostředků a nářadí bez ochranných pomůcek. Děti by měly nosit ochranné rukavice a ideálně také brýle
- Přehnané namáhání. Děti by měly být vedeny k úklidu v rámci svých schopností, aby se neunavily. To samé platí pro dospělé
- Nenechávejte děti bez dozoru, aby si neublížily.
Všechny tyto informace vám jistě usnadní a zefektivní úklid. Pokud si však stále nejste příliš jistí, neváhejte se požádat o radu a pomoc profesionály.