Generace Z pod drobnohledem. „Děti instagramu“ nakupují módu ve velkém. Zakoupené oblečení si na sebe vezmou nejčastěji jen jedinkrát

Generace Z se při nákupu řídí podle následujícího hesla – aby to bylo levné a dobře to vypadalo na Instagramu. Pojďme se podívat do hloubky na to, kde nastupující generace nakupuje, co nakupuje a především proč.

Oblečení se nakupuje převážně za pomocí smartphonu

Generace Z téměř výhradně nakupuje ze smartphonu. Prodej oblečení přes internet je zkrátka pohodlnější než klasické nakupování v kamenných obchodech. Tento způsob nakupování je navíc umocněn aktuální složitou dobou. Trendem mladých je také nakupování přímo ve specializovaných aplikacích prodejců nejen módy.

Foto: Pexels

Levné oblečení vede

Po vzoru influencerů nakupují u módních značek, které prodávají levnou fast fashion módu. Jde například o prodejce Fashion Nova, Pretty Little Thing a Missguided, ale také H&M, C&A a další řetězce, které máme i u nás. Právě značka Missguided si udělala jméno tím, že v Británii prodávala plavky za pouhou 1 Libru.

Mladým nejde ani tak o kvalitu jako o kvantitu. Chtějí outfity, které budou vypadat dobře na sociálních sítích. A chtějí jich hodně. Za dobrou cenu. Není pro ně problém nakupovat v second handech, tak jako je tomu u starších ročníků.

Foto: Pexels

Jak často nakupují

Z průzkumu NY Times vyplývá, že velká většina příslušníků Generace Z prohlíží stránky s oblečením každý den! Často k tomu používají aplikace daného obchodního řetězce, které usnadňují jak prohlížení, tak nakupování. Takovou aplikaci už dnes má naprostá většina obchodníků. Oproti tomu nákupy v kamenných obchodech u mladých nepochodily a to ani v době před pandemií.

Foto: Freepik

Kolik oblečení potřebují

Především mladé slečny vyjádřily potřebu mít nový outfit pro každou událost. A to i co se týče focení na sociální sítě. Každý rok si koupí 80 až 100 kusů oblečení. Naprostou většinu si přitom vezmou na sebe pouze jednou. A proč? Právě kvůli fotografiím na sociální sítě. Na akcích a setkáních se bude fotit a Generace Z zkrátka nechce, aby byla na fotkách dvakrát ve stejném oblečení.

Co na to říkáte vy? Také rádi nakupujete přes aplikace?