Džíny jsou oblíbené pro svou pohodlnost a odolnost. Snadno se kombinují s ostatním oblečením a mohou vypadat velmi stylově. Snad každá žena i každý muž má ve skříni alespoň jedny. Oblíbené jsou i džínové kraťasy, sukně nebo bundy. Znáte ale příběh džínový příběh? Víte, odkud a z které doby pocházejí a jaký byl jejich původní účel?
Slovíčkaření
V souvislosti se zmiňovaným kusem oblečení se pojí několik různých slov: džíny, rifle a denim. Máte v nich zmatek? Nevíte přesně, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Pojďme si všechno vysvětlit. Základem je denim. Látka z pevné, bavlněné tkaniny, ze které se vyrábějí džíny, tedy denimové kalhoty (a další oblečení).
Rifle jsou nesprávně užívaný pojem. Vychází z názvu italského výrobce džínů. Značka působila v 1. polovině 20. století, název se ale ujal jako označení pro všechny džínové kalhoty. Je to podobné jako s botaskami: I když se tak často nazývají veškeré tenisky, původně kráčelo výhradně o boty české značky Botas.
Jak to všechno začalo
Přemýšleli jste, kdy přišly džíny na svět? Denim se začal používat už v 17. století v Italském městě Janov. Šily se z něj pracovní uniformy pro námořníky. Většího rozmachu se látka dočkala mnohem později, až v 19. století. Německo-židovský emigrant Levi Strauss navrhoval pracovní oděv pro dělníky. Protože denim zajišťoval jak odolnost, tak pohodlnost, použil právě jej. A tak vznikly první džíny. Příznivce si brzy našly po celém světě, šířily se velmi rychle.
A je tady nová móda
K velkému rozšíření džínů došlo po druhé světové válce. Do šití se pustili další výrobci. Denimové kalhoty si oblíbily známé osobnosti, jako třeba James Dean, Marylin Monroe nebo Elvis Presley. Především díky známým osobnostem se z pracovního oděvu stával oděv civilní. Nejvíce džíny přirozeně nosily mladé generace. Díky nim se džíny staly symbolem hippies, rocku a punku. Výrobci se předháněli, kdo přijde s lepším a zajímavějším designem.
[easy-image-collage id=61370]Podobně je tomu i dnes. Džíny se neustále proměňují podle aktuálních trendů. K dostání jsou v mnoha různých střizích a barvách. Džínová móda zřejmě nikdy hned tak neopadne. A co vy? Jaký k ní máte vztah?