Dámy, sezóna plavek se blíží! Jak se připravit?

Přichází na vás každoroční stres z hubnutí do plavek? Neztrácejte naději, ještě je čas s tím něco udělat! Vyzkoušejte následující tipy – je to snadné a kromě lepšího pocitu ze sebe vám poděkuje i vaše zdraví.

Zlepšete držení těla

Dobré držení těla je nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak vypadat lépe – a štíhleji – ve vašich oblíbených plavkách. Když se hrbíte, ubírá vám to na výšce a bříško vypadá opticky kulatější.

Trénujte správné držení tím, že nebudete zapomínat na rovná záda, ramena stažená dozadu, zpevněné břišní a hýžďové svaly a váhu rozloženou rovnoměrně po celých chodidlech.

Postoj však musí být přirozený: pánev a bedra nejsou prohnuté ani podsazené.

Hodně se hýbejte

Před začátkem léta je nejdůležitější dopřát si hodně pohybu, což je nejspolehlivější způsob, jak si vytvarovat skvělou postavu, za kterou se nebudete v plavkách stydět.

Kromě cviků na konkrétní problémové partie zapojte pohyb co nejvíce do běžného života – místo MHD nebo popojíždění autem procházku, místo výtahu schody, za hezkého počasí společné cvičení venku, tanec při oblíbené hudbě, prostě cokoli, co vás napadne.

Dělejte cviky, které uspoří čas

Bojíte se, že nestihnete do léta vyrýsovat postavu tak, jak byste si přála? Zaměřte se na cviky, které zapojují hned několik svalů zároveň.

Kliky jich posilují až 6 najednou: bicepsy, tricepsy, deltový sval, prsní, břišní a hýžďové.

Staré dobré dřepy jsou stále jedním z nejúčinnějších cviků na stehna a zadeček. Už vás nudí? Vyzkoušejte jejich různé modifikace: s gymnastickým míčem, jednoručkami, výskokem, plié či polyometrické dřepy, s imaginární židli apod.

Mrtvé tahy zpevňují celé tělo, především záda, hýždě a nohy. Je u nich důležitá správná technika, proto si je nejprve nechte ukázat třeba od trenéra v posilovně.

Pilates cílí na střed těla, čímž podporuje jeho správné, již zmiňované držení. Zkuste se ještě přihlásit na lekce.

Snižte příjem kalorií

Pohyb má sice největší význam, když se chcete dostat do formy, ale samozřejmě nepodceňujte ani stravu. Snadný způsob jak omezit kalorie je nahradit hranolky a další nezdravé pochutiny a přílohy ovocem a zeleninou. Hodně pomáhá vyhýbat se rafinovaným sacharidům v bílém pečivu, bílých těstovinách, bílé rýži a pochopitelně v sladkostech a stolním cukru.

Kromě sladkého eliminujte i slané – sůl zhoršuje nadýmání a to do plavek rozhodně nepotřebujete. Jednoduchý způsob je nahradit konzervy čerstvými pokrmy a jídla dochucovat bylinkami a kořením.

Zvyšte konzumaci bílkovin a vlákniny

Potraviny s vysokým obsahem proteinů nebo vlákniny zpomalují proces trávení. Výsledkem je, že žaludek se cítí dříve plný a vyšle zprávu do mozku, že už máte dost. Budete se tak cítit sytá s méně kaloriemi.

Vláknina také napomůže tomu, že vaše bříško bude vypadat plošší. Ale nepřidávejte jí do jídelníčku příliš mnoho naráz a moc rychle, jinak můžete trpět nadýmáním a plynatostí.

Salát – přítel či nepřítel?

Ano, salát má být zdravé jídlo, které vás rovněž dostatečně nasytí. Ale ne všechny saláty jsou nízkokalorické. Pozor na dresink, olej, krutony, kousky masa, slaninu nebo sýr. Pro co nejméně tučný salát zvolte zeleninu s jasnými barvami jako špenát či papriky.

Omezte alkohol

Alkohol vaši snahu získat včas postavu se kterou se nebudete u vody stydět ohrožuje hned z několika příčin: je kalorický, vede k nadýmání (hlavně pivo a šumivá vína), zpomaluje spalování tuků a zvyšuje chuť na pamlsky.

Zvolte vhodný střih plavek

Pomáhá i nosit plavky, které zakryjí nedostatky postavy a zvýrazní přednosti.

Postava typu hruška

Pokud máte plnější boky a stehna, vyberte si výrazný vrchní díl (popř. s véčkovým výstřihem) a nenápadnější spodní se střihem, který opticky prodlouží nohy.

Jablko

Je-li vaší problémovou partií bříško, platí pro vás v podstatě opak, tj. méně nápadný horní díl v tmavší barvě a výraznější (více barevný nebo vzorovaný) spodní. Nejideálnější jsou pro vás tankini (plavky s tílkem místo podprsenky).

Mrkev

Vaše postava se od ramen k pasu zužuje. Když máte širší ramena, nepořizujte si vršek se zavazováním za krkem, ale tradiční podprsenku s kosticemi. Spodní díl by ml být výraznější než vrchní.

Přesýpací hodiny

Vy to máte nejsnadnější – smíte si dovolit různé střihy, módní výstřelky a všelijaké nápadné barvy a vzory včetně kanýrů a volánků. Slušet vám budou elegantní jednodílné plavky, klasické bikiny i odvážné string bikiny.

Plnější poprsí

Jestliže máte do vínku nadělena plná ňadra, potřebujete vršek, který mu bude lichotit a zároveň poskytne dostatečnou podporu. Vhodné je např. zavazování vzadu na krku, kostice či neviditelná ramínka. Pokud máte velikost D a více pozor na vysoký výstřih a trojúhelníkové košíčky.

Chlapecká postava

Zdůrazněte svou ženskost květinovými vzory a roztomilým zdobením. Ze střihů jsou se pro vás hodí bokový spodní díl se zavazováním nebo vykrojenější bikiny.

Foto: Unsplash.com.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.