Dámské poprsí po čtyřicítce doznává spoustu změn. Nejen tvar a velikost se mění. Kdy pro muže přestávají být atraktivní?

Women With Gay Pride Body Paint

Po dosažení čtyřicítky je běžné, že si v zrcadle začnete všímávat několika známek stárnutí. Některé z těchto změn by vás neměly příliš překvapit, jako jsou jemné vrásky kolem očí nebo mírně měkčí pas než ve vašich dvaceti a třiceti letech. Ale existují také nečekanější proměny, jako je změna velikosti, tvaru a pocitu prsou. Například se mohou stát většími.

Jak dramatické jsou tyto změny, závisí na mnoha faktorech a často souvisejí s hormonálními výkyvy spojenými s menstruačním cyklem. Tímto obdobím života procházíte ve fázi nazývané perimenopauza. Během perimenopauzy se vaše vaječníky zmenšují a produkuje se méně estrogenu. Toto období může trvat od 45 do 55 let, ale může začít i dříve nebo později.

Tyto hormonální výkyvy během perimenopauzy mohou způsobit také změny v menstruačním cyklu a ovlivnit tvar a velikost vašich prsou po dosažení věku čtyřiceti let. K tomu přispívá i nárůst hmotnosti, což je v této době také běžné, a samozřejmě samotné stárnutí.

woman in black brassiere and gray pants sitting on brown wooden chair
Foto: Unsplash

Proč prsa rostou se stářím?

Technicky řečeno, není to stáří, které způsobuje zvětšení prsou. Je to nárůst hmotnosti, který často přichází se stárnutím. Zvětšení prsou ve vašich čtyřicítkách může souviset s nárůstem vaší velikosti oblečení. Udržování váhy (nebo dokonce hubnutí, pokud máte nadváhu) může pomoci udržet velikost prsou, na kterou jste zvyklé. Udržení správné váhy také může zmírnit citlivost prsou. Pravidelná fyzická aktivita může pozitivně ovlivnit hladiny estrogenu a pomoci vám udržet nežádoucí váhu.

Na konci čtyřicátých let a později můžete naopak zaznamenat, že se vaše prsa mohou začít mírně zmenšovat. V období menopauzy je normální, že dochází k úbytku tuku, tkáně a žláz v prsou, což může způsobit, že prsa budou vypadat menší a méně plně.

Kromě změn ve velikosti a tvaru prsou se mohou v čtyřicítkách objevit také další změny, jako je zvýšená citlivost prsou, změny v menstruačním cyklu a přibývání hrbolek a hrbolečků. Tyto změny jsou běžné a většinou nevyžadují zvláštní léčbu. Je důležité si všimnout těchto změn a pokud máte obavy, konzultujte je se svým lékařem. V každém případě je klíčové udržovat své zdraví a pravidelně provádět kontroly prsou a screeningové mamografie pro včasnou detekci a péči o své zdraví.

woman in red off shoulder dress holding sunflower
Foto: Pexels

Jak je to s atraktivitou poprsí pro muže?

Morfologie prsou se mění s věkem a reprodukčním stavem ženy. Tyto změny mohou ovlivnit, jak ženy působí atraktivně na muže, a různé rysy prsou mohou posílat různé signály potenciálním partnerům. Například tvar prsou, velikost areoly a její barva mohou mužům napovědět něco o věku ženy. Velikost prsou se také mění s věkem a souvisí s hladinou estrogenu, což může být spojeno jak s věkem, tak s plodností ženy.

Některý výzkum naznačuje, že muži mají tendenci preferovat morfologii prsou, která naznačuje, že žena je nuliparitní, což znamená, že neměla děti. Proto by se dalo očekávat, že muži budou preferovat menší prsa, protože velikost prsou stoupá po těhotenství. Nicméně některé studie ukazují, že vyšší hodnocení atraktivity je spojeno s většími nebo průměrnými velikostmi prsou.

Celá řada studií citovaných v rámci odborného článku Atraktivita velikosti ženských prsou pro muže jako funkce sociosexuální orientace však nezjistily žádný vliv velikosti prsou na atraktivitu. Některé z citovaných publikací spíše přímo našly preference pro menší prsa, pokud jsou prezentována z bočního pohledu. V mezikulturním srovnání se ale ukázalo, že muži z různých kultur mají tendenci preferovat střední a velké velikosti prsou před malými.

Tato vědecká zjištění se tedy dají shrnout tak, že v nebyly shledány průkazné materiály nebo studie, které by našly spojitost s tělesnými změnami u žen po čtyřicítce, kdy dochází i ke změnám v oblasti prsou, které by vedly k poklesu mužského zájmu o tyto partie.

Zdroje:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3210352/
  • https://www.health.com/condition/sexual-health/breast-changes-after-40

Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.