Chcete mít krásné vlasy a podpořit jejich růst? Doplňujte správné vitamíny

Za nejrůznější přípravky na vlasy můžete utratit spousty peněz, a přesto výsledek nebude takový, jaký si přejete. Víte proč? Protože nestačí jen vnější péče, ale nezbytná je i ta vnitřní. Bez správných vitamínů a minerálů zdravé vlasy nezískáte

Pokud jsou vaše vlasy oslabené, bez lesku, snadno se lámou a třepí, pravděpodobně vám nějaké ty vitamíny chybí. Protože nikdo nechce mít svou hřívu ve špatném stavu, určitě vás zajímá, co pro její zdraví potřebujete.

Zásady pro zdravé vlasy

Není to samozřejmě jen o vitamínech. Podstatný je taktéž zdravý životní styl a obecně zdravá výživa. To znamená pohyb, kvalitní stravu a pravidelné doplňování tekutin. Myslete i na dostatek spánku a vyhýbání se stresu. Pokud jste dosud tyto faktory přehlíželi, musíte být trpěliví a počítat s tím, že rozhodně nezískáte dokonalé vlasy za pár dní, i když začnete doplňovat vitamíny. Kýžené výsledky se ale dostaví, stačí jen vytrvat.

Foto: Pixabay.com

Zdraví vlasů nejvíce ovlivňují následující vitamíny:

Vitamín A

Vitamín A ovlivňuje produkci kožního mazu na pokožce hlavy. Ten hydratuje kořínky a chrání před vysycháním vlasů, což pak vede k třepení, lámání a vypadávání. Dostatek vitamínu A udržuje vlasy hladké, pružné a hydratované. Najdete jej v mléčných výrobcích, v mrkvi, meruňkách, paprice nebo rybím oleji.

Vitamíny skupiny B

  • Vitamín B3 se stará o prokrvování pokožky hlavy a ony mohou dobře růst. Obsahují jej mořské řasy, listová zelenina, houby, semínka a obiloviny.
  • Vitamín B5 působí proti šedivění vlasů a nachází se v obilovinách, kvasnicích a vejcích.
  • Vitamín B6 působí preventivně před vypadáváním vlasů a stimuluje jejich růst. Najdete jej v avokádu, banánu, v luštěninách a drůbežím mase.
  • B7 podporuje růst vlasů a zabraňuje šedivění. Doplníte jej pomocí žloutku, mléka, sóji, česneku či neloupané rýže.
  • Nedostatek vitamínu B12 má taktéž negativní vliv na padání vlasů. Často je to také jediný náznak toho, že jej máte nedostatek. Obsahují ho vejce, červené maso, mořské řasy a sója.

Vitamín C

Antioxidant, který pomáhá tvorbě kolagenu. Přispívá k silným a zdravým vlasům. Nachází se v citrusech, tmavozelené zelenině, ořechách, olivovém oleji či rajčatech.

Foto: Pixabay.com

Vitamín D

Další antioxidant, který obnovuje vlasové folikuly a zabraňuje řídnutí vlasů. Do těla se dostane nejlépe slunečním zářením. Obsahují ho vnitřnosti, maso a vejce.

Vitamín E

Zabraňuje odumírání vlasových folikulů a stimuluje růst vlasů. Získáte ho z luštěnin, celozrnných produktů, semen a ořechů.

Železo

Nedostatek železa má za následek nižší počet červených krvinek, tedy anémii. Ta vede k padání vlasů, hlavně u žen. Nezapomeňte tedy pravidelně doplňovat železo potravou (luštěniny, brokolice, dýňová semínka, mák, sušené ovoce, hovězí maso, vnitřnosti a ořechy. Současně se železem si zajistěte i dostatek vitamínu C, které zlepšuje vstřebávání železa.

Foto: Pixabay.com

Zinek

Málo zinku negativně ovlivňuje fungování vlasových váčků. Pokud je s nimi problém, nemohou být v pořádku ani vlasy a někdy nerostou dokonce vůbec. Zinek jako takový zrychluje regeneraci buněk kůže a vlasů. Proto jsou vhodné masti a šampóny s obsahem zinku. V potravinách ho najdete v luštěninách, celozrnných obilovinách, v rostlinných mlécích nebo v hořké čokoládě.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.