I když je čtyřicítka u ženy asi nejkrásnější věk, spousta žen v tomto období trpí krizí středního věku. Objevuje se také nejvíce depresí. Obojí většinou zmizí po padesátce. Pokud ale nechcete 10 let žít jako mrtvola, pravidelně, vyváženě a střídmě jezte, stejně tak pravidelně cvičte a posilujte, mějte dostatek koníčků a buďte aktivní. Naordinujte si rozjezd nové pracovní kariéry a ukažte všem mužům, že za to stále stojíte. Choďte upravené, dobře oblečené, nalíčené a sebevědomé.

Přibírání na váze

Neplatí to zdaleka u všech žen, některé začínají hubnout v důsledku ztráty svalové hmoty. Jsou ale i ženy, které po čtyřicítce začnou přibírat. Stojí za tím snížená hladina estrogenu a s tím souvisí i místa, kde se nově tuk ukládá. Většinou je to v okolí břicha.

Víc než dřív je důležitý dostatek pohybu, lehké posilování a správná životospráva. Pokud budete pít čistou vodu bez bublin a zaměříte se na pravidelné, vyvážené, malé porce s dostatkem zeleniny, menší dávkou ovoce, hodně bílkovin, méně sacharidů, ale za to vysoce kvalitních a přidáte zdravé tuky, například ve formě kokosového oleje, výsledek je zaručený. Budete totiž fit duševně i fyzicky.

Zrcadlová fobie

Příroda se s ženami nemazlí a v dnešní době silikonové dokonalosti a plastických operací to mají velmi těžké. S postupujícím věkem přibývají vrásky, povadlá pleť a k tomu i ochablé svalstvo. Velké procento žen po čtyřicítce trpí zrcadlovou fobií, tedy chorobným strachem ze svého vzhledu. Může se projevit až u 90 % žen. Některé při pohledu do zrcadla trpí dokonce nezvladatelnými pocity úzkosti a pouze 9 % žen kolem padesátky je se svým vzhledem vyrovnáno a spokojeno. Nezbývá než zapracovat na svém vzhledu a začít se opravdu věnovat i sobě, ne jenom všem ostatním.

Klimakterium neboli menopauza

Nepříjemné doprovodné příznaky v podobě návalů horka, pocení, nervozity, zhoršení paměti, poruchy spánku, příbytek na váze a snížení zájmu o sex, ztrpčují ženám život. Každá žena si tím ale jednou musí projít. Ztrátu plodnosti mohou doprovázet psychické problémy a fyzické obtíže vyvolané hormonálními výkyvy. Často se dostavuje i kolísání krevního tlaku, únava a deprese. Aktivní a zdravý styl života je jediná cesta, jak to přežít. Zkusit můžete i přírodní doplňky na srovnání hormonální hladiny v těle.

Osteoporóza a prevence

Úbytek přirozeně mineralizované kostní hmoty vede ke zvýšené křehkosti kostí, náchylnější ke zlomeninám. Ženy po čtyřicítce by se preventivně měly zaměřit na podporu dobrého stavu svých kostí především díky vyvážené a zdravé stravě. Nejlepší volbou je prokazatelně mák, který je nejbohatší na vápník a obsahuje mnoho vitaminu D, který našim kostem vyloženě prospívá. Pokud tedy zrovna mléčné výrobky nemusíte nebo vám nedělají dobře, mák příjem vápníku spolehlivě zvládne. Vymyslete ale jinou formu konzumace, než jsou buchty, které vaší línii opravdu neprospějí.

Foto: Unsplash.com.

Načítání...

Diskuze