Britský startup přišel na trh s botami z recyklovaného plastu. K výrobě jednoho páru je zapotřebí 17 PET lahví

Jak zatočit s hromadícími se plastovým odpadem v čele s PET lahvemi? Řešení nabídla britská společnost Vivobarefoot, která uvedla na trh vysoce odolnou obuv vyrobenou z recyklovaných PET lahví. K výrobě jednoho páru bot je zapotřebí 17 plastových lahví. Vivobarefoot má potenciál ukázat nový směr v řešení otázky hromadících se plastů.

Co je na celém projektu nejsympatičtější? Nejedná se jen o „studii“ nebo ukázku jakési „technologie budoucnosti“, jedná se o reálný produkt, který lze zakoupit za více méně dostupné ceny. Posuďte sami na oficiálním e-shopu: https://www.vivobarefoot.com/. Cena jednoho páru bot se pohybuje od 120 € do 175 €.

[easy-image-collage id=16637]

Obuv Vivobarefoot je samotnými výrobci označená jako vysoce odolná obuv vhodná pro extrémní zátěž. Například model PRIMUS SWIMRUN BOOT SG MENS je navržen na běh v suchém i vlhkém prostředí a dokonce i v prostředí mořské vody. Obuv obsahuje rychleschnoucí a prodyšné zóny, což zabraňuje hromadění vlhkosti uvnitř boty.

[easy-image-collage id=16638]

Řada bot s označením PRIMUS LITE je na první pohled méně výrazná oproti PRIMUS SWIMRUN. Je určena pro méně agresivní prostředí a i proto se zaujme minimalističtějším designem. Stejně jako první zmiňovaný model je i PRIMUS LITE opatřen rychleschnoucími zónami, díky kterým se přebytečná vlhkost vznikající především při sportu snadno odpařuje.

Výroba

A jak celá výroba této obuvi probíhá? Je to vlastně vcelku jednoduchý proces. PET lahve se důkladně omyjí a zbaví se veškerých etiket, následně jsou lahve rozdrceny do formy malých granulí, ty jsou roztaveny a nataženy do tenkých vláken. Tato vlákna se pak stáčejí do odolné příze, z níž se již klasickými metodami vytvářejí tkaniny, což jsou základní stavební prvky těchto obuví.

Vivobarefoot se stává ekologickým průkopníkem v módě

Už v roce 2015 na sebe značka upozornila obuví, která byla z 50 % tvořena recyklovanými plastovými lahvemi. Tehdy se jednalo o eco-semišovou řadu, která je dodnes v prodeji. Potrpíte-li si na elegantnější obuv, eco-semišová řada Vivobarefoot by vás mohla zaujmout.

Foto: Vivobarefoot.com.


Avatar

Karel Balek

Nadšený fotograf, věčný optimista a snílek. Rád poznávám cizí kultury, miluji dobré espresso a v neposlední řadě se zajímám o módu a oblékání ... Asi proto píši pro FashionMagazin.cz.