Blanka Matragi dokázala v módě neskutečné věci. Slavné návrhářce byste 70 nehádali. Za některé šaty byste zaplatili stovky tisíc korun

Blanka Matragi patří k nejznámějších českým módním návrhářkám. Málokterá žena udělala české módě ve světě takové jméno, jako ona. Letos oslavila sedmdesátku a vypadá stále báječně. Představme si život této módní královny.

Život Blanky Matragi

Blanka Matragi pochází ze Světlé nad Sázavou. V rodném městě po absolvování základní školy vystudovala sklářskou střední školu. Poté pokračovala ve studiu v Železném Brodě a v roce 1974 ukončila studium na střední uměleckoprůmyslové škole sklářské. Ve stejném roce začala studovat obor výtvarnictví na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoje vysokoškolské studium ukončila v roce 1980 získáním titulu „akademická malířka“ a v tom stejném roce se přestěhovala do Bejrútu s manželem Dr. Ing. Makramem Matragim, CSc., za kterého se provdala v roce 1979.

První velký zlom v její kariéře nastal v roce 1976, kdy vyhrála celostátní soutěž pro módní návrháře, což jí pomohlo zařadit se mezi nejznámější módní návrháře střední Evropy. Následně vyhrála soutěž v roce 1978 na návrh tematické kolekce v Moskvě, kde také uspořádala výstavu své kolekce. Po přestěhování do Bejrútu byla nucena začínat budovat své renomé znovu od začátku, ale i v této zemi rozpoznali její talent a byla schopná pomalu si vybudovat úspěšnou kariéru.

V roce 1982 se jí tolik dařilo, že si otevřela vlastní módní salón „Blanka Haute Couture“, kde pokračovala v tvorbě svých modelů. Nejsou to jen šaty, kterými uchvátila módní společnost. V roce 1987 například navrhla uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí.

Blanka a její modely jsou proslulé nejen v Česku, ale především na Blízkém východě, kde patří mezi její přední klienty evropská a libanonská „high society“. Její modely jsou zvláště vyhledávané a oblíbené u sester, manželek a dcer králů, šejků a emirů z zemí Perského zálivu.

Blanka se vrátila k sklářství, které původně vystudovala, v roce 1999, kdy navrhla novou kolekci s názvem „New Line“ pro sklárny v Kamenickém Šenově a také skleněnou bižuterii pro firmu Moser, pro kterou uspořádala přehlídku v Bejrútu v tom stejném roce.

Modely vytvořené Blankou jsou unikátní; měli o ně zájem nejen bohaté a vlivné ženy světa, ale i módní časopisy a televizní společnosti. V letech 1982 až 1997 uspořádala mnoho módních přehlídek, na kterých prezentovala své kolekce. Od roku 1997 se Matragi vrací zpět do České republiky, kde prezentuje svoji Haute Couture tvorbu a pořádá módní přehlídky. V roce 2002 obdržela v Praze cenu Salvadora Dalí a roku 2003 získala titul Významná česká žena ve světě.

Šaty Blanka Matragi

Šaty od Blanky Matragi jsou jejím nejznámějším artiklem. Cena se pohybuje od desítek tisíc až po nižší stovky tisíc Kč, ty nejvěhlasnější kousky si tak může dovolit jen málokdo. Precizní vysoká móda má svou cenu a nejen zahraniční, ale i česká smetánka je ochotna takové peníze zaplatit.

Zdroj info: Wikipedia, Blankamatragi.eu.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.