V ČR před krátkým časem ještě poměrně novinka, ve světě už dávná tradice. Řeč je o tzv. Černém pátku, Black Friday, nebo o svátku všech nákupních maniaků. Sledujte slevy na stránce Vašekupóny.cz, využijte slevové kódy či slevové kupóny a nakupujte výhodně.

Co je to Black Friday?

Black Friday je vlastně jakýmsi začátkem předvánoční nákupní horečky, kdy ve většině velkých obchodních řetězců začíná období výprodejů za výrazně snížené ceny. Určitě jste už natrefili na zábavná videa, v nichž se lidé kupí před obchody ještě před otevřením, a pak se předhánějí, kdo uloví zboží v akci dříve. Právě tak to vypadá v USA a v Kanadě.

Černý pátek vznikl totiž právě ve Spojených státech amerických. Je to den po Dni díkůvzdání a vychází vždy na čtvrtý pátek v listopadu.

Jak to všechno začalo?

Historie předvánočních slev je stará snad jako lidstvo samo. Ale proč potom takový, pro obchodníky významný den, dostal pojmenování právě “Černý pátek”? Pro vznik tohoto označení existuje několik teorií. Jedna z nich říká, že po Dni díkůvzdání v USA tradičně následoval velký dopravní zmatek, protože se lidé houfně valili za nákupy. Právě kvůli zácpám a jiným dopravním problémům dostal tento den už někdy v 60. letech přívlastek černý.

Další teorie o vzniku názvu hovoří o tom, že pojmenování Černý pátek pochází z označení v účetních knihách. V nich se ztráty zaznamenávaly červeným inkoustem a zisky černým. Jelikož právě Black Friday byl tím dnem, kdy obchodníci od počátku roku začaly dosahovat zisků, pojmenování může mít i tyto souvislosti.

Výraz může být také parafrází na pád cen na burze v roce 1929. Tehdy šlo o celosvětovou krizi, dnes jde o svátek nadměrného konzumu. I když toto označení nezní pozitivní a obchodníci se ho později snažili přejmenovat na Big Friday, tedy Velký pátek, změna se nikdy neujala.

V Čechách tradici Černého pátku zavedla společnost Apple už v roce 2011, kdy ve slevě nabídla několik produktů z oficiálního Apple Store. Slevy sice nebyly až tak významné jako ty americké, přesto se však při nákupu dalo výrazně ušetřit. Od té doby tuto myšlenku převzalo několik českých obchodů a dnes můžete využít slevové akce v různých oblastech. Naštěstí, s tím rozdílem, že my tu nemusíme svádět bitvy o zlevněné zboží jako Američané :-).


Proč byste měli nakupovat právě během Black Friday?

Nuže, právě Black Friday je tím dnem, kdy se obchodníci předhánějí, aby vám nabídli rekordní slevy a výprodeje na oblečení, obuv, šperky, hodinky, elektroniku, nábytek nebo dokonce hračky. Přestože je u nás nákupní horečka mnohem mírnější než v Americe, i tak se během tohoto období vyplatí nakoupit. Proč mluvíme o “období”? Protože na rozdíl od USA u nás netrvá Černý pátek jeden den, ale často i několik dní nebo i celý týden.

To platí zejména v internetových obchodech. Právě e-shopy nabízejí většinou mega slevy od pátku až do pondělí, do tzv. Cyber Monday, který je největším dnem online nakupování v roce. V ČR nabízejí top slevy zejména prodejci elektroniky, ale slevy či poštovné zdarma nabízejí i různé jiné e-shopy jako například obchody s kosmetikou, hračkami či sportovními potřebami. Slevový kupón Euronicsslevový kód Sconto nebo Notino slevy určitě potěší.

Pokud tedy máte v plánu koupit něco konkrétního, zjistěte si, za jakou cenu se vám to vyplatí koupit, a počkejte si na totální výprodeje. Potom už není třeba nic jiného, jen čekat, dokud vám zboží dorazí domů. A možná i přímo pod vánoční stromeček.

V roce 2018 připadne tento den na 23. listopadu. Na mega slevy a akce se však můžete připravit už o mnoho dříve. Sledujte slevy Black Friday na stránce Vašekupóny.cz, využijte skvělé slevové kódy nebo slevové kupóny na mobily, tablety, televizory, šperky a hodinky, oblečení nebo boty a nakupujte výhodně. Takto vám určitě žádná sleva neunikne.

Foto: Unsplash.com.

Načítání...

Diskuze