Ještě před několika lety bychom podobné úkazy moc často neviděli. Loni ovšem nejeden módní žurnál přinesl fotky světových celebrit, které vyšly na veřejnost bez podprsenky. A myslíme, že se nepohoršoval vůbec nikdo.

Vidět ženu na veřejnosti bez podprsenky by v dnešní době nemělo být nikterak pohoršující. Naopak. Každý by měl spíše ocenit a respektovat svobodnou mysl a odvahu těchto žen vykročit z davu.

Nenosit podprsenku není však jen záležitost světových celebrit. Na instagramu vznikl hashtag, který může použít kdokoliv, kdo chce dát najevo, že nenosit podprsenku je naprosto v pořádku – #freethenipple.

Nenosit podprsenku má hlubší význam

O co vlastně v širším kontextu jde? Ženy jsou často stigmatizovány kvůli tvaru svého poprsí. Mnoho žen kvůli “nedokonalému” vzhledu svých ňader postrádá sebedůvěru. Ideály krásy diktují, jak mají dokonalá prsa vypadat a řada žen tak ztrácí své sebevědomí, protože se k dokonalosti třeba ani nepřibližují.

#Freethenipple podporuje všechny ženy s jakkoliv tvarovaným poprsím. Každá žena by si měla uvědomit, že krása má mnoho podob a že každé poprsí v sobě krásu ukrývá. Formování poprsí dle módních šablon prostřednictvím podprsenek zkrátka není v dnešní době nutnost.

Problém s podprsenkami ale může být hlubší, než se na první pohled zdá. Dle wikipedie existuje řada zdokumentovaných případů, ženy utrpěly újmy na svých pracovištích Zaměstnavatelé nutili ženy k nošení podprsenek jako nutné součásti dresscode, přičemž muži k ničemu podobnému pochopitelně nuceni nebyli. V řadě případů tak docházelo k diskriminaci a ke sporům zaměstnankyň se zaměstnavateli, které mnohdy ústily i k ukončením pracovních poměrů.

Zdravotní i estetické benefity

Vědecké výzkumy dokládají, že u žen, které se rozhodly nenosit podprsenky, dochází k menší bolestivosti zad a dokonce i ke zlepšení tvaru poprsí.

Pokud se ženy rozhodnou podprsenku nenosit, zádové i prsní skupiny svalů přijdou o svou nepřirozenou podporu, kterou jinak podprsenka poskytuje, a tím dochází k posílení svalstva, což je jednoznačný benefit. Výzkumy se týkaly i žen s nadprůměrně velkým poprsím, kde docházelo k podobným výsledkům.

Chcete bojovat s povislým poprsím? Pak nenoste podprsenku!

Sarah Glynn, MedicalNewsToday.com

Závěrem

V dnešním článku rozhodně neříkáme, že bychom měli dát sbohem krajkovým sexy podprsenkám, které tolik milujeme. Spíše jsme chtěli poukázat na společenský diktát, z kterého se můžeme bez ostychu vymanit. Je to jen věc volby. V dnešní snad ještě svobodné společnosti by nikdo neměl mít právo nás jakkoliv soudit za to, jak nakládáme se svým tělem.

Diskuze

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments

Taky jsem ji odložil.