Potrhané tenisky za 40.000 Kč? Kontroverzní kolekce tenisek Balenciaga sází na „obnošený“ efekt

Kreativní ředitel značky Balenciaga Demna Gvasalia se opět činí. Svým posledním počinem rozpálil během několika hodin doslova celý internet. Nová limitovaná edice tenisek na první pohled nepůsobí jako edice artiklů s cenovkou 650 $ až 1850 $, tedy od 15.000 Kč do zhruba 40.000 Kč.

Balenciaga v minulosti předvedla mnoho kontroverzních kolekcí, které nebývají typické pro luxusní značky. Byly to například kolekce holínek, gumových „crocs“ bot a dokonce i „crocs“ obuvi na platformě.

Obnošené tenisky jsou dalším z netradičních kousků, které tak nějak zapadají do portfolia Balenciaga posledních let.

Silueta těchto tenisek nápadně připomíná ikonické Converse Chuck Taylor tenisky. K dostání jsou v červené, černé a bílé, které jsou samozřejmě záměrně znehodnoceny a „opotřebeny“ tak, že původní odstín není ani příliš patrný.

Tenisky mají evokovat message, že se jedná o obuv, která by měla vydržet celý život. Kampaň stylizuje tenisky ještě o několik úrovní opotřebení výše, než v jaké podobě jsou skutečně k dostání.

Jak již bylo naznačeno výše, Balenciaga je značka s mistrným marketingem. Za poslední roky se jedná o další z řady počinů, které vyvolávají kontroverzi ve veřejném prostoru a cíl je pak splněn přirozeně – o značce se horlivě debatuje a píše v médiích po celém světě.

Možná i proto byla značka za minulý rok vyhlášena mezi 100 nejvlivnějších značek na světě časopisem TIME.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.