Rozpraskané rty nejsou jen estetickým problémem, dokážou nás totiž potrápit i fyzicky a to nepříjemnou bolestí, kterou drobné prasklinky na rtech způsobují. Rozpraskané rty jsou velmi častým jevem především na podzim a v zimě, kdy se vystavujeme chladnému počasí, sužuje nás mráz a teplotní změny mají na naši pokožku i rty negativní vliv.

Co může za rozpraskané rty?

Menší či větší prasklinky na rtech mohou pobolívat, znemožnit nám jíst i pít, často se díky nim nemůžeme pořádně usmát a pakliže patříte k ženám, které jsou zvyklé rty malovat rtěnkou, pak určitě víte, že jakmile jsou rty popraskané, nevypadá to vůbec dobře. Určitě vás nejednou napadla otázka, co za popraskané rty může? Věřte nebo ne, ale příčin může být mnohem více, nežli jen studené počasí, kterému je vystavujeme. V následujících řádcích vám prozradíme i další příčiny, které mohou stát za vznikem rozpraskaných rtů.

1. Olizování jazykem

Na začátek jednu z nejčastějších příčin, která je svým způsobem zlozvyk, jímž trpí celá řada z nás – olizování rtů. Někdy zkrátka nesneseme pocit suchých rtů a často už tak nějak automaticky a především nevědomky si rty přejedeme jazykem. Uleví se nám, rty nejsou suché a vše je v pořádku. I když ne tak docela. Právě časté olizování rtů totiž způsobuje vznik prasklinek. Může za to mechanické narušení povrchu rtů, oslabení svrchní vrstvy, čímž se celý problém ještě zhorší. Olizování se vyhněte rovněž v případě, kdy již rty popraskané máte, tím byste si opravdu nepomohli.

2. Nepřiměřený peeling

Pravidelný peeling pokožky se určitě doporučuje, stejně tak jako občasný peeling rtů. Peeling dodá vašim rtíkům na zdravějším vzhledu, krásně je prokrví a zbaví drobných částeček, které možná ani okem nevidíte, ale na vašich rtech jsou tak nějak navíc. Zde ale platí jedno známé rčení: nic se nemá přehánět! Pakliže peeling rtů provádíte až nepřiměřeně často, nebo k tomuto účelu používáte nevhodný a příliš hrubý peeling, pak se nemůžete divit, že vám rty následně bolestivě popraskají. Opět totiž dojde k jejich mechanickému porušení, což má za následek prasklinky, které nejenže bolí, ale navíc nevypadají pěkně.

3. Špatný balzám na rty

Světe div se, ale za rozpraskané rty může i balzám. Balzám na rty používá většina z nás, je to naprosto běžné, rtům to pomáhá, balzám je chrání před mrazem, ale i tady se může stát, že jednoduše sáhnete vedle a pořídíte si balzám, jehož složení není zrovna vhodné. Pokud si totiž vyberete kousek, který obsahuje velké množství složek, přičemž vy si jej pořídíte v domnění, že čím více látek, tím lepší výsledek, pak i právě on může být tím důvodem, proč vám rty popraskají. Proto doporučujeme vybírat takové balzámy na rty, které jsou svým obsahem spíše chudší a tím pádem jsou ke rtům i mnohem šetrnější.

 Foto: Pixabay.com.

Načítání...

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments