Jednorázové menstruační pomůcky pustoší planetu. I to je důvod, proč ženy vyhledávají alternativy. Které to jsou?

Dnešní doba by se s nadsázkou dala označit za dobu plastovou. Technologický pokrok v kombinaci s hygienickými požadavky stojí za významným rozmachem plastů. Plasty zkrátka prorůstají naší společností skrz naskrz. Velkou (ne)výhodou je jejich jednorázovost, která vede ke vzniku obrovského množství odpadu.

  • Do oceánů se každý rok dostává 8 milionů tun plastového odpadu! [1]
  • Doba rozkladu jednorázových menstruačních pomůcek, které se dnes bez plastů neobejdou, trvá 500 až 800 let! [2]
  • Organizace WoMena označila znečišťování planety odpadem z jednorázových menstruačních pomůcek za velmi významný [3].

Vložkám a tampónům by tak už mohlo konečně odzvonit, co říkáte? Naštěstí už v dnešní době existuje velké množství alternativních menstruačních pomůcek, které ženám ulehčují život. Tyto pomůcky šetří také naši planetu. Jedná se totiž o materiály, které se využívají opakovaně, což je prospěšné jak pro přírodu, tak pro naši peněženku.

Jestliže vám nevyhovují klasické menstruační pomůcky, rozhodně dejte šanci těm alternativním. Zezačátku to možná bude trochu boj, ale když na to přijde, zjistíte, že ani nevíte o tom, že používáte něco nového. Rychle si zvyknete. Přizpůsobí se vašemu tělu a nebudou vás obtěžovat. Vaše menstruace konečně přestane být překážkou.

Menstruační kalhotky

Foto: Shutterstock

Jeden z argumentů, proč začít využívat menstruační kalhotky, je fakt, že jsou vhodné pro všechny ženy. Ať už jste panna či ne, nemusíte se ničeho bát. Ostatně kalhotky nosíme každá, takže víme, co od nich čekat.

Rozdíl mezi klasickými a menstruačními kalhotkami je ten, že menstruační kalhotky absorbují veškerou krev do sebe. Po celém dnu je jen vyperete a můžete opět použít. Nutné ale je mít zakoupené alespoň dva kusy. Když jedny kalhotky schnou, používáte druhé a naopak.

Vyrábí se i noční verze, která je uzpůsobená silnější menstruaci a absorpční vrstva zabírá větší plochu.

Jejich velkou výhodou je kromě jednoduchosti i to, že vypadají esteticky. Dokonce lze na internetu najít styl tang či brazilek nebo s vysokým či nízkým pasem. Vlastně si můžete vybrat dle svých priorit – důležité je, abyste se cítily dobře.

Menstruační kalíšek

Foto: Shutterstock

Další populární alternativa je menstruační kalíšek. Menstruační kalíšek se vyrábí z hygienického a zdravotně nezávadného lékařského silikonu. Pro panny se ale příliš nedoporučuje.

Jeho zavádění je potřeba natrénovat, ale pár pokusů stačí na to, abyste se ním naučily zacházet. Dokáže v sobě nést v průměru 30 až 45 ml krve, což je opravdu dostačující. Mění se dle nutnosti, ale většinou stačí ráno a večer.

Každá máme menstruaci jinou, proto je dobré pozorovat vaše pocity při užívání. Při prvním použití je doporučováno zůstat pokud možno doma během celého cyklu. Pohodlně si tak vyzkoušíte, jak s touto pomůckou optimálně fungovat.

Jak se o kalíšek starat? Po skončení celého cyklu kalíšek vyvařte ve vodě a následně jej umístěte do hygienického sáčku, který bývá součástí zakoupeného kalíšku. Takto vám vydrží řadu let.

Menstruační houba

Foto: Shutterstock

Menstruační houba je čistě přírodní záležitost, jedná se totiž o mořskou houbu a žádné chemické přísady v ní nejsou obsaženy. Mořská houba je navíc antiseptická a antibakteriální. Její výdrž je sice „jen“ zhruba 6 měsíců, nicméně jejich ryze přírodní původ naznačuje, že zde neexistuje žádný problém s rozkladem v momentě, kdy se z užitkového produktu stává odpad. Její cena se pohybuje okolo 100 Kč.

Mořskou houbu si co do velikosti můžete přizpůsobit čistě podle sebe – namočte ji, zastřihněte dle svých preferencí a zaveďte. Jak hluboko, to už je na vás.

Menstruační houbu je také možné používat i během milování. Veškerou krev vsákne a nepřekáží ani jednomu z účastníků aktu.

Je důležité se o ni ovšem patřičně starat. Před i po použití je nutné houbičku omýt a vydezinfikovat. Doporučuje se obyčejná solná koupel, solná koupel s Tea Tree nebo teplá vodní lázeň s octem.

Zdroje

  1. Znečišťování oceánů plasty: https://www.nationalgeographic.com/environment/article/plastic-pollution
  2. Doba rozkladu použitých jednorázových menstruačních pomůcek: https://www.downtoearth.org.in/blog/waste/is-green-menstruation-possible–64796
  3. Dopady používání jednorázových menstruačních pomůcek na životní prostředí: https://womena.dk/what-is-the-environmental-impact-of-menstrual-products/
  4. Menstruační houba: https://flo.health/menstrual-cycle/lifestyle/hygiene-and-beauty/menstrual-sponge

Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.