Trable s akné nemusí skončit ani se vstupem do dospělého věku. Pupínky, ucpané póry nebo nevzhledné jizvy… Kdo by o to stál? Problémy s pletí mohou signalizovat vážnější problémy.

Vlivy, které často neovlivníme

Každý pór je tvořen folikulem, ze kterého vyrůstá vlas (chlup). Ten je zásoben mazem, aby dodával potřebnou regeneraci nejen chlupům, ale i pokožce v okolí. V některých případech může dojít k ucpání póru. Kromě kožního mazu póry ucpávají i mrtvé kožní buňky. Které nejčastější faktory se na tomto problému podepisují?

Foto: Depositphotos.com

Nadměrná produkce kožního mazu

Za nadměrnou produkcí kožního mazu může stát i zvýšená koncentrace mužského hormonu adrogenu , jehož hodnoty se zvyšují zejména v dospívání. V tomto důsledku dochází ke zúžení nebo ucpání póru a množení bakterií . V místě vzniká nepříjemný zánět.

Ke kolísání tohoto hormonu může docházet i před nebo během menstruace nebo za stresových situací. Další příčinou hormonální rozklady, a tím i k problémům s akné může nastat i během těhotenství.

Foto: Shutterstock.com

Genetické predispozice

I tato oblast může hrát velkou roli. Stačí se podívat na své rodiče a hned budete mít jasno. Pokud měli s pletí problémy, pravděpodobně se budete trápit také.

Léky

Kupříkladu steroidy, jistá antidepresiva (Lithium) nebo antiepileptika, mohou zhoršit kvalitu pleti. Následkem může být i tvorba akné.

Emocionální stres

Sám o sobě nebude nikdy akné na vině. Pokud máme ale jisté predispozice, může nám to ještě mnohem více zavařit.

Důležitá je i správná péče

Přílišné používání přípravků proti akné

Máte s akné takové trápení, že používáte přípravky na jejich odstranění více, než je zdrávo? Dávejte pozor zejména na ty, které obsahují sulfur, benzoylperoxid nebo kyselinu salicylovou. Proč? Může to způsobit nadměrné vysušení pleti, a tím i zvýšenou tvorbu kožního mazu, čímž opět dochází ke zvýšené tvorbě akné.

Doporučení: Tyto přípravky používejte maximálně 3x týdně.

Foto: Depositphotos.com

Pozor na špatné návyky!

Zejména tendence k vymačkávání ucpaných pórů může nést neblahé důsledky na vznik nových a nových zanícených pórů. Dalším špatným návykem může být i nedostatečná péče o pleť, zejména když jdete spát. Nezapomínejte proto na pečlivé odstranění make-upu.

Jsou na akné vhodné i pleťové peelingy?

Co myslíte? Jakkoliv bude struktura peelingu jemná, vaší pleti to může ublížit v tom smyslu, že dojde k narušení pokožky. Tím se akorát bakterie z ucpaných pórů mohou rozšířit do okolí.

Kosmetika s minerálními oleji

Minerální oleje vytváří na pokožce neprodyšný film, který zabraňuje přirozenému dýchání pleti. Tím dochází opět k množení bakterií v pórech. Proto volte kosmetiku, která není o tyto minerální oleje doplněna.

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments