Kvalitní helma je základem každé výbavy. Při nárazu sníží šanci na vážné poranění hlavy, a navíc je skvělým módním doplňkem. Moderní helmy se vyrábí z odlehčených materiálů, tepelně izolují a splňují nejvyšší bezpečnostní standard. Pojďme se podívat na to, jak vybrat správnou helmu.

1. Zaměřte se na velikost

K nejpodstatnějším parametrům patří správná velikost. Velikost helmy se udává podle obvodu hlavy, případně se můžete setkat s označením jako u konfekční velikosti. Obvod hlavy se měří nad obočím. Helmu si při zkoušení nasaďte od čela k temeni. Pokud lehce pokýváte hlavou, neměla by helma plandat a zároveň by neměla tlačit. Polstrování zkrátka a dobře pohodlně obepíná obvod hlavy. Jestli si chcete pořídit kvalitní helmu, podívejte se do e-shopu Snowboardel.cz. Tady seženete nejen kvalitní helmy, ale také můžete nastavit jejich obvod a to až o 4 centimetry. Velikost změníte otočením plastového kolečka, nebo utažením či povolením plastového pásku. Tuto vlastnost oceníte hlavně u dětí. Jste v Praze nebo v jejím okolí a chcete si být jisti, že vám bude helma na sto procent sedět? Není nic jednoduššího, než si ji osobně vyzkoušet. Zastavte se v kamenné prodejně Snowboardel v OC Nové Butovice a pořádně si helmy zkuste. Jestli jste si objednali helmu u nás v e-shopu, lze vyměnit velikost.

2. Volte správnou konstrukci

Druh konstrukce helmy je také klíčovým parametrem při výběru. Volit můžete ze tří druhů konstrukcí.

  • Hardshell (skořepina): Celistvá a pevná skořepina z ABS polymeru je lepena, případně nýtována k vnitřnímu pěnovému jádru. Díky této technologii vznikne odolná a robustní helma, která vydrží i vícečetné nárazy. Skořepinová helma je velmi dobrým poměrem co se ceny a kvality týče. Nevýhodou může být menší prostor pro ventilaci a také vyšší hmotnost než je tomu u jiných konstrukcí. K oblíbeným modelům patří PICTURE Tempo.
  • In-Mold (vstřikovaná): Helmy vyrobené technologií In-Mold mají vnitřní EPS jádro a vnější pevnější vrstvu, vrstvy se k sobě nelepí a ani mechanicky nepřipevňují. Jádro je za tepla vstřikováno do formy, případně se lisuje do tenké vnější vrstvy a vznikne lehká nízkoprofilová helma z jednoho kusu materiálu. Zaujala vás tato technologie? Podívejte se třeba na model Mirageod výrobce SMITH.
  • Hybrid: Helma byla vyrobena kombinací obou zmíněných technologií. Tuto prémiovou technologii najdete u vyšších výkonnostních řad. V helmě najdete kombinaci skořepiny na její vnější části, protože právě zde je potřeba největší ochrany. Vstřikovaný In-Mold skelet se nachází po stranách. Helmy jsou odolné, lehké, mají vysokou variabilitu umístění větrání a maximálně vás ochrání. V této kategorii najdete kvalitní helmu SMITH LEVEL.

3. Ventilace: Proč je důležitá

Ventilace odvádí pot z hlavy a zároveň také přebytečnou vlhkost z brýlí. Pokud zvolíte špatnou helmu, můžete se natrápit se zamlženými skly. Helmy SMITH mají integrovaný systém odvodu vlhkosti AirEvac. Jeho výhodou jsou systematicky umístěné kanály, které přední stranou nasávají studený vzduch a vypouští přebytečné teplo skrze otvory na temeni. Tak je zaručena konstantní výměna vzduchu v helmě. U některých přileb je možné ventilaci regulovat, jiné ji mají fixně danou. Helmy vyšších řad disponují aktivní regulací, která vám umožní ventilaci polohovat a přizpůsobí se různorodým podmínkám. Takovou je například helma SMITH Variance.

4. Jak je helma kompatibilní s brýlemi

Lyžařské a snowboardové helmy mají v zadní části klip na brýle. Přesto se raději ujistěte, že helma bude sedět k vašemu modelu brýlí. Jestli si budete zkoušet helmu v prodejně, otestujte raději celý komplet, abyste se ujistili, že vše bude dobře sedět. Jestli brýle ještě nemáte, pořiďte si helmu i brýle od stejného výrobce z akčních setů brýle + helma a tato starost vám odpadne.

5. Náušníky: Na co nesmíte zapomenout

Vybrané helmy mají bohatě vystlané náušníky. Při nákupu se ujistěte, že má vaše helma odnímatelné náušníky, abyste je mohli kdykoli sundat. Na jaře bývá na horách už poměrně teplo.

6. Bezpečnost

Helmy, které koupíte ve Snowboardelu jsou certifikované a mají certifikaci CE EN1077. Tato evropská certifikace se vztahuje na helmy pro alpské lyžování a snowboarding. Můžete si tuto informaci ověřit potvrzením na štítku se symbolem CE.

Už víte, jakou si vyberete helmu? Na Snowboardel.cz najdete velký výběr těch nejkvalitnějších produktů.

Načítání...

Diskuze