6. ročník neziskové globální akce Fashion Revolution propagující udržitelnou módu proběhne už příští týden

Globální iniciativa Fashion Revolution vznikla 24. dubna 2013 v Londýně v přímé reakci na zhroucení bangladéšské oděvní továrny Rana Plaza, v jejíž troskách zemřelo 1138 lidí a více než 2500 lidí utrpělo zranění. Jednalo se o největší katastrofu spojenou s módním průmyslem. Fashion Revolution usiluje o transparentní dodavatelský řetězec, který vnímá jako nástroj udržitelnosti.

Fashion Revolution ve více než 100 zemích světa mapuje módní průmysl a upozorňuje na fakt, že to, do čeho se oblékáme má vliv na kvalitu života v globálním měřítku. Vrcholící událost je pak Fashion Revolution Week, který připadá na 22. – 28. 4. 2019. Během jednoho týdne se po celém světě uskuteční více než 1000 happeningů s osvětovými programy, jejichž cílem je podpořit systematickou reformu módního průmyslu s důrazem na transparentnost v dodavatelském řetězci.

https://www.instagram.com/p/Bv41EKIFQx6/

V České republice proběhnou v příštím týdnu přednášky, módní přehlídky, swapy oděvů, filmové projekce, fotoinstalace, panelové diskuze, otevřené ateliéry a upcycling workshopy. Do této akce se zapojí největší česká města – Praha, Plzeň, Brno, Olomouc, Ostrava a Opava. V těchto městech bude probíhat kontinuální program.

„Fashion Revolution Week začne tentokrát symbolicky na Den Země, protože módní průmysl výrazně přispívá k pustošení planety, ať už se jedná o nakládání s přírodními zdrojí při vzniku samotného materiálu nebo o transportu hotových oděvních výrobků ze zemí třetího světa. Nadvýroba a nadspotřeba vedou k následnému skládkování, které produkuje skleníkové plyny, zejména methan. Spousta lidí o negativních dopadech módního průmyslu nic netuší, proto chystáme osvětové vzdělávací akce. Zároveň na přednáškách a workshopech ukážeme, že si módu lze stále užívat, aniž by měla někomu nebo něčemu škodit.“

říká koordinátorka kampaně pro Českou republiku Zuzana Ryšavá.

Přes Fashion Revolution Week se navíc může každý uživatel sociálních sítí zapojit do virtuálního happeningu #whomadeyourclothes. Minulý rok se takto účastnilo na 275 mil. lidí po celém světě a akci podpořily známe osobnosti jako herečka Emma Watson, surfařka Kelly Slater, umělec Shepard Fairey, šéfredaktorka Marie Claire Italia Antonella Antonelli, brazilská herečka Fernanda Paes Leme, nositel Nobelovy ceny za mír Prof. Muhammad Yunus či kuchaři Jasmine a Melissa Hemsley.

V České republice se zapojili například Iva Pazdreková, Tamara a Tomáš Klusovi nebo Terezie Kovalová. Pointou je pořídit si selfie v oblečení naruby a s viditelným oděvním štítkem a tu následně umístit na sociální síťě s otagovanou příslušnou značkou @názevznačky a hashtagem #whomademyclothes.

Tipy na pořádané akce v Praze:

Tipy na pořádané akce v Brně:

Tipy na pořádané akce v Olomouci: