6 rad a tipů, jak vytvořit zahradu vašich snů

Léto se blíží a s ním i odpočinek na zahradě, na který se každý jistě těší. Jen málokomu však dochází, že si zahrada zaslouží stejnou pozornost jako interiér. S trochou snahy si přitom venku můžete vytvořit místo, kde budete rádi trávit čas nejen vy, ale i vaše děti či domácí mazlíčci. Pojďte se s námi podívat na 6 rad a tipů, jak si můžete hravě vytvořit zahradu vašich snů.

1.   Není nic lepšího než pohodlná terasa

Každá zahrada potřebuje v první řadě místo, kde budete moci trávit čas, aniž by utrpěl váš komfort. K tomuto účelu nejlépe slouží terasa, která vám poslouží jako odpočinková zóna, venkovní pracovna či místo pro setkávání s vaší rodinou a přáteli. Terasu můžete doplnit i o pergolu, která vás ochrání nejen před slunečními paprsky, ale i deštěm či větrem.

Nezapomeňte ani na vybavení terasy, které se v mnohých případech nějak zvlášť neliší od klasického nábytku. Běžně se setkáte s venkovními pohovkami, konferenčními stolky či dokonce křesly, opravdové pohodlí při odpočinku vám pak zajistí zahradní lehátka. Hravě si tak vytvoříte místo na míru vašemu vkusu a potřebám. Během výběru každopádně věnujte pozornost kvalitě nábytku, která vám zajistí jeho dlouhou životnost.

2.   Dopřejte si kvalitní odpočinek

Pokud máte větší zahradu, můžete si na ní vytvořit místo pro odpočinek, kde budete moci v tichu o samotě rozjímat. Perfektní jsou k tomu zahradní lavičky, které snadno umístíte kamkoliv na zahradě. Obvykle se s nimi setkáte ve stinných částech zahrady nebo u zahradních jezírek. Vhodné jsou například i k ohništi, kde vám poskytnou dostatek místa k sezení, i když se sejde celá rodina.

3.   Nezapomínejte na děti

Rodiče by při navrhování zahrady měli myslet i na své ratolesti. Ty potřebují dostatek prostoru na hraní a objevování, což jim poskytne především dětské hřiště. Vyrobit si ho můžete buď svépomocí, nebo si na jeho realizaci najmout specializovanou firmu. Snem každého dítěte jsou však zahradní domky, jež jim poslouží jako tajná skrýš či letní sídlo na přespávání.

4.   Vytvořte si místo pro osvěžení

Letní měsíce nabádají k tomu skočit do bazénu a osvěžit se. Ne každý má ale možnost postavit si na zahradě klasický bazén. Řešením mohou být menší nadzemní bazény či bazénky pro děti. Ty ocení zejména nejmenší, kteří se v nich opravdu vyřádí. Zapomínat byste neměli ani na své domácí mazlíčky, a to zejména psy. Pořídit jim můžete speciální psí bazény, které jsou vyrobené z odolnějších materiálů.

5.   Propojte interiér s exteriérem

Velké oblibě se v posledních letech těší propojování interiéru s exteriérem, čímž si vytvoříte prostor, kde budete moci permanentně trávit čas na čerstvém vzduchu. Klíčem k úspěchu je pečlivě vypracovaný plán, podle nějž se budete už od samotného začátku řídit. Nejlepší je upravovat exteriér spolu s interiérem, čímž se vám podaří dosáhnout celistvého designu.

Obvykle můžete jak terasu, tak i interiér vybavit stejným nábytkem, přičemž ten venkovní bude zpravidla odolnější. Pokud si chcete odpočinek venku vychutnávat i ve špatném počasí, měli byste popřemýšlet nad koupí bioklimatické pergoly. S ní zastíníte nejen střechu, ale i boční stěny pergoly, které vás pak ochrání před všemi nešvary počasí.

6.   Nepřehánějte to s estetikou

Většina lidí má tendenci věnovat příliš velkou pozornost estetice, a tak často zbytečně ubližují rostlinám v zahradě. Uvolněte se a nechte přírodu přírodou. Nemá smysl sázet rostlinky podle pravítka či sekat trávu každý týden. Naopak je lepší nechat trávník žít vlastním životem, čímž udržíte více vlhkosti uvnitř zeminy. Častěji upravujte pouze místa, kde trávíte většinu svého volného času – snížíte tak riziko výskytu klíšťat. Nepřehánějte to ani s úpravou keřů či okrasných stromů. Bohatě stačí, když je upravíte na začátku a na konci sezóny.