Marks & Spencer

Marks&Spencer – takto vypadá pravá anglická móda

Britská móda je pověstná svou kvalitou. Zákazníci jsou zde povětšinou náročnější, takže když si zakoupíme produkt od anglické značky, obvykle nás až šokuje kvalitou, překvapí designem a taktéž životností. Tato superlativa nabízí i značka Marks & Spencer.

M&S jako synonymum pro britskou módu

Mnoho lidí dnes ani neví, jak často vlastně britskou módu kupuje. Mnohdy jsou různé úspěšné britské značky součástí velkých módních e-shopů, a tak nám anglický původ zůstává utajen. U Marks & Spencer je tomu jinak. Kdo si chtěl užít sortiment této módní značky, musel zavítat do některé z jejích kamenných prodejen. Nechybí ani u nás, i když jsou doménou přece jen větších měst.

Firma má dnes přes 700 prodejen ve Velké Británii a zhruba 300 jinde ve světě. (1) Avšak koronavirová pandemie, uzavření obchodů a možnost prodeje pouze přes výdejová okénka uvrhla firmu poprvé po 94 letech do ztráty. Značce přitížil rovněž brexit. (2Proto se společnost rozhodla rovněž vrhnout na online prodej a otevírá 46 nových e-shopů po celém světě.

E-shop s novými značkami

Firma v souvislosti s e-shopem přidává nové značky. K těm svým, jakou je například oblíbená Per Unna (3), teď i značky cizí. Jde o pánské spodní prádlo Jack & Jones, dámské spodní prádlo Sloggi, o značky Jaeger, Joules, Phase Eight či Hobbs.

Značka se dnes chlubí zhruba 22 miliony zákazníků a věří, že s novými značkami přijdou i ještě další zákazníci. S takovýmto zákaznickým portfoliem nebude e-shop Marks & Spencer na online trhu s módou rozhodně žádnou šedou myškou.

Historie Marks & Spencer

Psal se rok 1884 a v anglickém Leadsu si Michael Marks otevřel stánek. Do businessu se po pár letech připojil druhý podnikatel – Thomas Spencer. Do obchodu investoval 300 liber, což bylo na tu dobu hodně, a zrodila se značka, o které nyní mluvíme. Oficiálně vznikla v roce 1903. (4)

Značka ustála rovněž válku, to zejména proto, že se snažila nabízet kvalitu za přijatelnou cenu. V roce 1934 se firma stala prvním prodejcem oblečení s vlastní vědeckou laboratoří na vývoj nových materiálů. Díky tomu firma v roce 1947 představila svoji pilotní kolekci spodního prádla a v 50. a 60. letech se vrhla na experimenty s odolnými tkaninami. Na top materiály sází Marks & Spencer dodnes. Příklady najdeme v každé sezónní kolekce, ať již jde o plavky Marks & Spencer (5) nebo další oděvy.

Marks & Spencer je však i prodejcem potravin

Do roku 1942 vytvořila firma přes 82 kaváren v prostorách svých prodejen. Jako úplně první obchod začala značka na svých potravinách uvádět datum spotřeby a taktéž byla průkopníkem v uvedení mražených potravin na trh. Málo se ví, že mezi prvními uvedla na trh oblíbené avokádo.

Zahraniční pobočky začaly vznikat v roce 1972

První zahraniční obchody M&S se otevřely ve Francii a v Kanadě. V 80. a 90. letech se pak M&S stále více profiloval nejen jako prodejce oblečení, ale i jako tvůrce módy. První supermodelkou, kterou si firma najala, byla slavná Claudia Schiffer.

Marks & Spencer - Nejnovější zprávy a novinky: