Tyrkysová barva

Tyrkysová barva je svěžím odstínem azurové barvy, jež je na pomezí modré a zelené. Slovo tyrkys pochází z francouzštiny a znamená „turecký“. Samotné označení barvy „tyrkysová“ je odvozeno od názvu kamene tyrkysu.

Tyrkysová v módě? Není se proč bát!

Tyrkysová nepatří k nejčastějším barvám v našich šatnících, to uznáváme. Máte-li ovšem tyrkysovou v oblibě, směle do ní! Jen si dejte pozor na několik základních rad a tipů, jak tyrkysovou nosit.

Co tyrkysová barva symbolizuje?

Zamysleli jste se nad tím, jak lidská psychika interpretuje různé barvy? I přes to, že je naše vnímání barev zcela subjektivní, v případě tyrkysové platí, že představuje klid, emoční rovnováhu, ženskou energii, kreativitu a sofistikovanost. Je jen a jen na vás, jestli těchto vlastností dokážete využít pro svůj prospěch. Jak známo, móda nám umožňuje komunikovat, aniž bychom řekli jediné slovo.

Tyrkysová je vnímána jako studená barva kombinující vlastnosti modré a zelené, které považujeme za barvy klidné a přispívající k vytváření rovnováhy. V našich myslích máme tyrkysovou spojenou s  atmosférou klidu, růstu, kreativity, čistoty a lásky.

Ale pozor. Přeženeme-li to s tyrkysovou, mohlo by dojít k celkovému narušení emocionální rovnováhy – a to nikdo nechceme.

Jak nosit tyrkysovou?

Pojďmě rovnou k věci. S tyrkysovou se musí opatrně. Není radno to s ní přehánět. Outfit od hlavy až k patě v tyrkysové? Na to zapomeňte, tyrkysová není černá, abyste si něco podobného mohli dovolit.

Klíčové je umět tyrkysovou – barvu roku 2010 vyhlášenou institutem Pantone – správně párovat. Nejlépe si tato svěží barva rozumí s kombinaci s neutrálními tóny. Skvěle vynikne s šedou, s dřevitými tóny a také s tmavě „navy“ modrou. Zde působí jako prvek se schopností vyloženě oživovací.

Tyrkysová je obecně skvělá volba pro doplňky, což platí pro muže i pro dámy. Oblíbené jsou pánské kravaty či kapesníčky do saka v tyrkysové, rovněž také ponožky.

Tyrkysová barva v módě: