Šedá barva

Šedá barva mezi ostatními barvami mírně zapadá. Není tak výrazná jako jiné. Avšak má hned několik skvělých vlastností, díky kterým byste ji měli zařadit do šatníku. Seznamte se s vlastnostmi šedé a s tím, jak šedou barvu nosit.

Jaký má význam šedivá barva

Šedivá patří mezi studené barvy. Je neutrální a nevyzařují z ní žádné silné emoce, tak jako například z červené nebo oranžové. Často si ji asociujeme s nudou, něčím nevýrazným a nezajímavým. To je jedna její stránka. U té to ale rozhodně nekončí. Šedá toho má totiž mnohem víc k nabídnutí.

Je totiž také dokonale formální barvou. Je konzervativní, vyvážená a sofistikovaná. Tato barva do okolí vysílá signály sebejistoty a důležitosti. Nezadá si s humorem – s šedou jdou žerty stranou. Má na nás zvláštní vliv. Čím více je koncentrovaná na jednom místě, tím více máme tendenci zvážnit a chovat se s respektem.

Šedá je ale také barvou truchlení. Spojujeme si ji se ztrátou někoho nebo něčeho. Může asociovat smutek a rozvířit negativní myšlenky. Pro někoho je šedá synonymem deprese. Je na ní zkrátka něco, co nás nenechá v klidu, ač na nás nepůsobí tak silně jako ostatní barvy.

Pokud do ní přimícháme trochu více černé, vznikne nám tmavě šedá. Tento odstín je o poznání zajímavější. Z černé přebírá něco z její tajemnosti, ale kromě toho v sobě má také její sílu. Tmavě šedá je nabitý magnetickou přitažlivostí, která dráždí naši fantazii. Jen si vzpomeňte, jak na vás působí obraz nakreslený černým uhlem.

Jak nosit šedou barvu

Díky její nadčasovosti s ní nemůžete udělat chybu. Přesto je potřeba dodržet pár zásad. Pokud máte hodně světlou pleť, šedá by ji mohla „přebít“. Noste ji tedy jen jako barvu doplňků nebo jako barvu spodků – sukní, kalhot, šortek atd. Na vrchní části těla by dělala neplechu a nelichotila vašemu obličeji.

Světle šedá vypadá skvěle s tmavými barvami. Ať už se rozhodnete pro barvy v oblečení nebo v doplňcích, vyzkoušejte například rudou, tmavě fialovou nebo královskou modř. Světle šedá je sama o sobě nevýrazná. Proto potřebuje jinou, výraznější barvu, která ji skvěle podtrhne a vyzvedne její přednosti.

A naopak – tmavě šedá se nejlépe doplňuje se světlými odstíny barev. Aby váš outfit byl dokonale vybalancovaný, zjemněte dráždivou tmavě šedou něžnými barvičkami. Dobře si rozumí například se světle růžovou, světle modrou nebo tyrkysovou.

Chcete vypadat formálně a seriózně? Ať už jdete na poradu, pohovor nebo na schůzku s klientem, máme pro vás super tip. Sáhněte po outfitu v barvě šedé a nude (nude = tělová barva). Dobře vypadají například šedé šaty a nude boty na podpatku. Další variantou je také bílá v kombinaci s šedou. Uvidíte, že není nutné šedou kombinovat s výraznými barvami, abyste zaujali. Dá se na to jít i jinak.

U šedého outfitu vám doporučujeme sáhnout po něčem, co ho obzvláštní. Mohou to být neobvyklé textury, zábavné potisky nebo třeba výrazný šperk. Závisí na příležitosti a vaší odvaze a fantazii. Rozhodně ale neplatí, že šedá je nudná barva.

A jak jste na tom se šedou vy? Nosíte ji rádi a při jaké příležitosti po ní sáhnete?

Šedá barva v módě: