Zemřela královna Alžběta II. Připomeňme si její život a nespočet nejen módní inspirace

Zemřela královna Alžběta II., plným jménem Elizabeth Alexandra Mary, královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a hlava Commonwealthu. Vládla od 6. února 1952 až do své smrti 8. 9. 2022. V roce 2015 překonala královnu Viktorii a stala se nejdéle vládnoucím monarchou v britské historii. Jaký vlastně prožila život?

Alžběta se narodila 20. dubna 1926 jako starší dcera prince Alberta, vévody z Yorku, a jeho ženy Alžběty Bowes-Lyonské. Vzhledem k tomu, že byla dcerou mladšího syna krále George V., neměla moc velkou šanci dostat se na trůn. Až do té doby, než její strýc Edward VIII. na přání jejího otce abdikoval. Pak se její otec stal králem Georgem VI. a ona následnicí.

Alžbětino dětství s její mladší sestrou

Vzdělání mladé princezny řídila její matka, která své dcery svěřila vychovatelce Marion Crawfordové. Historii princeznu učil C.H.K. Marten, později šla na Eton College a v hudbě a jazycích ji vzdělávali hostující učitelé.

Během druhé světové války trávila většinu času v bezpečí mimo Londýn, oddělená od svých rodičů, avšak se svou sestrou Margaret Rose. Pobývaly na zámku Balmoral ve Skotsku a ve Windsoru, na Hradě Windsor.

Se sestrou byly často oblékané do stejných věcí jako dvojčata. Marion Crawford ale kdysi prohlásila, že Alžběta se o módu příliš nezajímala a nosila prostě to, co jí bylo dáno. Později se o princezny staral návrhář Norman Hartnell. Častokrát nosily šatičky s mašlemi. Jedinou situací, kdy Alžběta běžně nosila sukně, bylo když se ke konci války vyučila jako mechanik.

Svatba s princem Philipem z Řecka a Dánska

Počátkem roku 1947 odjela princezna Alžběta s králem a královnou do Jižní Afriky. Po návratu došlo k oznámení zasnoubení s jejím vzdáleným bratrancem Philipem Mountbattenem.

Sňatek se konal ve Westminsterském opatství 20. listopadu 1947. Večer před svatbou udělil král ženichovi titul vévody z Edinburghu, hrabě z Merionethu a barona z Grrnwiche. Jejich první dítě, princ Charles (Charles Philip Arthur George) se narodilo 14. listopadu 1948.

Svatební šaty vytvořil zmiňovaný Holt Hartnell, byly z bílých krystalů a perel, z jejich krásy přecházely oči.

Královnina vláda

Roku 1951 se zhoršilo zdraví krále George VI. a princezna Alžběta ho začala zastupovat při různých státních příležitostech. Na začátku roku 1952 se vydala na cesty po světě, v únoru se k ní donesla zpráva o králově smrti. Alžběta okamžitě odletěla zpět do Anglie a první tři měsíce v rámci smutku vládla v ústraní. V létě se přestěhovala do Buckinghamského paláce a převzala panovnické povinnosti.

Po nástupu královny Alžběty se stal dědicem její syn princ Charles, dále má ještě dceru Anne z roku 1950, syny Andrewa (1960) a Edwarda (1964). Všechny její děti nesou příjmení „z Windsoru“. Alžbětino první vnouče (syn princezny Anny) se narodilo roku 1977.

Co se týče módy, královna se rychle uchýlila k sukním a šatům těsně pod kolena, za což si vysloužila nejednu výtku. Například na pohřbu otce jí babička vynadala, že její sukně je příliš krátká na truchlení. Časem se ale její styl trochu ustálil. Držela se módy, nosila vícebarevné šaty, užívala si módní značky Hermes či Dior. Byla takovou módní ikonou, jakou je dnes vévodkyně z Cambridge, ženy chtěly vypadat jako ona.

Královna moderní doby

Královna Alžběta II. je považována za pokrokového panovníka. Velmi dobře si uvědomuje novodobou roli monarchie, povolila například televizní vysílání domácího života královské rodiny a podpořila zrušení manželství své sestry. Začala také platit daně ze svého soukromého příjmu.

V rodině toho musela spoustu překousnout – rozvody prince Charlese a manželky Diany, prince Andrewa a manželky Sarah, rozvedla se také Anne, ničivý požár v roce 1992 zničil hrad Windsor.

Po smrti Diany v roce 1997 Alžběta odmítla vyvěsit státní vlajku na půl žerdi nad Buckinghamským palácem, v tomto období byla podpora královské rodiny nahlodána. Alžběta se s tím ovšem dokázala vypořádat.

Lehké to neměla ani v minulých letech, kdy královskou rodinu opustili princ Harry s manželkou Meghan. Velkou ránou byla smrt Philipa, jenž byl Alžbětiným manželem více než sedm desetiletí.

Dnes ji známe jako tu, která nosila široké podpatky, klobouky a jasné barvy. Vídali jsme ji v růžové i zářivě zelené, vždy ale byla pečlivě sladěná.

Zdroje: