Vévodkyně z Cambridge by na sebe mohla obléknout i prachobyčejný pytel od brambor a stále by vypadala skvěle. Při svých povinnostech nemá čas se každý den zabývat tím, co si obleče, a tak potřebuje někoho na pomoc. Kdo se má stát její novou dvorní stylistkou?

Pokud bychom měli jmenovat jednu z nejvlivnějších osobností, která svým stylem oblékání inspiruje ženy po celém světě, rozhodně by to byla vévodkyně Kate. Už od chvíle, kdy se stala členkou královské rodiny, jsme obdivovali její nedbalou eleganci a noblesu. Na každé akci, na které se ukáže, je vždy středem pozornosti. Že ji módní policie pokaždé hodnotí na výbornou, za to vděčí své  stylistce Natashe Archer. Nyní se  však proslýchá, že na její místo nastoupí Virginia Chadwyck-Healey.  Informoval o tom deník Daily mail.

Ačkoliv by někteří zlí jazykové mohli přicházet s nejrůznějšími historkami, proč si vévodkyně Kate najala novou stylistku, důvod je prostý. Natasha je údajně v očekávání a brzy se stane maminkou. Je tedy logické, že svou práci nemůže dále zastávat. Alespoň prozatím. Není nijak překvapující, že ji zastoupí zrovna Virginia. Je dobrou přítelkyní Kate a prince Williama už od dob studií a v oboru má bohaté zkušenosti. Pravidelně píše pro prestižní módní magazín Vogue a její Instagram účet, kam postuje fotografie vztahující se k módě, sledují tisíce lidí.

View this post on Instagram

👖Proof that customer service is alive and well……. 👖Many of you asking more about this denim story. I was invited to trial the @johnlewisandpartners personal styling service which you will find written up in their (free) Edition magazine in store. But my key takeaways? 1. Devote an hour of your time to actually go in store and let them guide you through their styles and amazing t-shirts eg this one by @finerylondon JL have a LOT of brands. Those that stood out were @madewell @leejeans and in house brand And/ Or. 2. Buy a size smaller as denim gives (thanks for pointing this out @styled_by_sian) and 3. Take heels and trainers with you to ascertain the difference between ‘smart’ and ‘casual’. And if you are lucky you should find a pair that does both. (Like these pinstripe pair by @leejeans) Denim dilemmas are suffered by all of us. Trust me! I intend to trial @trilogy_stores and @donnaida to add to my research. But for now, book in for a free service, no obligation to buy, genuine feedback @johnlewisandpartners No this isn’t sponsored, but I often think we can save ourselves as much time actually going into a shop rather than buying 6 pairs online only to return 5 and all the hassle of posting back etc. Retail therapy (in person) can pay dividends! Job done. #denim #doesmybumlookbiginthis #honestfeedback #personalstylist #vchstyle #oxfordstreet #bookonline

A post shared by Ginnie Chadwyck-Healey (@ginniech00) on

View this post on Instagram

When an Instagram image stops you mid-red wine gulp because it’s just SO DAMN BRILLIANT. This is @alexgorebrowne knitwear who I’m partnering with on Friday 1st March, bringing 200 beautiful pieces to the babes of Berkshire. 🌳🌸👚🌳👚🌸🌳👚🌸🌳👚🌸🌳👚🌸🌳👚🌸🌳 Come and enjoy from 9am – midday at The Royal Oak, Yattendon. Coffee, pastries, styling tips, amazing flowers by @willowcrossleycreates and some VCH goodie bags (while stocks last) My mantra will always be ‘Buy fewer, buy better’ and these trunk shows are all about discovering new brands of quality and style, which have a good long shelf life in your wardrobe. Next Friday, with a little colourful help from Alex we can all look this good……. @alexgorebrowne @royaloakyattendon @willowcrossleycreates #knitwear #britishfashion #trunkshow #countryside #colourmehappy #buyfewerbuybetter

A post shared by Ginnie Chadwyck-Healey (@ginniech00) on

Nabízí se jen otázka, jak se změna stylistky odrazí v Katině šatníku a zda se původní stylistka po mateřské dovolené vrátí zpět na své místo. Nechme se překvapit.

Zdroj: Daily mail.

Foto: Vogue, Instagram.