Horké a prosluněné léto je v plném proudu, nemít v tento čas kvalitní sluneční brýle je hazardování se zdravím. Když sluníčko pálí jako o život, logicky nás to táhne ven, ať už třeba jen na zahradu k bazénu, nebo na dovolenou k moři do exotiky. Všude ale musíme myslet na ochranu našich očí, kterým přímé sluneční záření nedělá zrovna dvakrát dobře.

Stylová ochrana očí nesmí chybět

Nosit v létě sluneční brýle by měla být samozřejmost. Nejenže tak ochráníte vaše oči, ale zároveň získáte vkusný doplněk, se kterým můžete hravě oživit váš outfit a dodat mu onu pověstnou třešničku na dortu. Sluneční brýle jsou totiž takovým příjemným 2 v 1: doplněk a ochrana!

Jak vybrat správně?

Primárním úkolem brýlí není jen dobře vypadat a lichotit vašemu obličeji. Jejich nejdůležitějším úkolem je chránit oči před nebezpečným a škodlivým složkám slunečního záření – a na to je potřeba myslet, aby vás třeba nenapadlo upřednostňovat pěkný design před kvalitou. Byli byste jen sami proto sobě.

Nejdůležitějším kritériem je ochranný faktor, o ten tu jde především. Ten můžeme rozdělit do čtyř kategorií:

  • 0 a 1
  • 2
  • 3
  • 4

Sluneční brýle s ochranným faktorem 0-1 jsou zpravidla ty úplně nejlevnější a tím pádem i nejméně kvalitní. Mají nejnižší stupeň ochrany a pro vaše oči nejsou zrovna ideální, ochrání je totiž jen při velmi slabém slunečním záření.

Brýle mající ochranný faktor 2 mohu doporučit pro běžné nošení, ochrání váš zrak před středně silným slunečním zářením.

Sluneční brýle s faktorem 3 a 4 jsou jasná volba v případě, kdy odjíždíte na dovolenou někam k moři, kde je typická vysoká intenzita záření a je tedy potřeba oči pořádně chránit.

I design hraje důležitou roli

Tak samozřejmě, i na pěkném provedení záleží, to dá přece rozum. Jen byste měli v první řadě myslet na zdraví svých očí a teprve poté se zaměřit na design – nikoli naopak, jak to ale bohužel bývá zvykem.

Úplně nejlepší scénář je ten, kdy najdete kvalitní brýle s odpovídajícím ochranným faktorem a naví s líbivým designem.

Foto: Pixabay.com.