Známe to každá. Šatník přeplněný oblečením a my stojící před ním se slovy: “Nemám co na sebe!” Marně očima pátráme a prohlížíme si skříň odshora dolů a nakonec sáhneme stejně po oblečení, které nosíme nejčastěji. A zřejmě i nejraději.

Když v obchodě narazíme na kousek, který se nám líbí nebo nás zaujme něco ve výprodeji, raději bychom měly rovnou pořídit i nová ramínka, abychom naše nové úlovky měly kam dát.

Zároveň výběr našeho oblečení podléhá aktuálnímu ročnímu období a my marně hledáme místo, kam bychom uložily zimní oblečení a vytvořily tak alespoň nějaké volné místo pro to jarní.

Poznáváte se v nějakém z těchto scénářů? Skvělé! V tomto článku naleznete návod krok za krokem, jak si uklidit ve vašem šatníku jednou provždy. Už žádné přebírání oblečení, hledání místa pro uložení věcí na sezónu. Váš šatník bude obsahovat jen to, co opravdu unosíte. Díky přehlednému uložení vašeho oblečení budete moci snadněji kombinovat své outfity.

Stačí následovat tyto kroky:

Veškeré oblečení dejte na jednu hromadu

Otevřete skříň a veškerý její obsah dejte na jedno místo (např. na zem nebo na postel). Jděte do chodby a vezměte oblečení také z šatny, věšáků a přidejte ho na jednu kupu spolu s ostatními věcmi z vaší skříně. Projděte celý váš byt/dům a veškeré své oblečení, které najdete, přidejte na danou hromadu. Možná vás překvapí, kolik oblečení vlastníte.

Roztřiďte hromadu s oblečením

Teď přijde trochu náročnější část, ale když zvládnete tuhle, vše ostatní už bude hračka. Čím poctivěji tuhle část provedete, tím lépe bude váš šatník uklizený a tím spíše vám vydrží ve skvělém stavu.

Šatník budete třídit do tří kategorií a to: nechat si, nenechat si, velmi váhám. Takto si vytvoříte tři kupky s oblečením.

Jak při třídění postupovat:

  1. Každý kus oblečení vezměte do ruky, případně si ho vyzkoušejte, jestli vám sedí.
  2. Rozhodněte se, zda si daný kus oblečení chcete ponechat nebo ne.
  3. Věci, u kterých váháte, si odložte na kupku “velmi váhám”. Později se k nim vrátíte.

Klaďte si následující otázky

Při procesu roztřiďování oblečení, které si necháte nebo nenecháte, je dobré si odpovědět na základní otázky. Vaše odpovědi vám usnadní rozhodování a navedou vás k tomu, co je dobré si ponechat a co již skutečně nepotřebujete.

  • Přináší mi tento kus oblečení radost?
  • Pojí se mi s tímto kusem oblečení hezké vzpomínky?
  • Kdy naposledy jsem toto měla na sobě?
  • Sedí mi to?
  • Jak se v tom cítím?
  • Nechávám si to jen proto, že to byl dárek?
  • Líbí se mi to ještě?

Narazíte-li na kousek, u kterého vám nevyhovuje materiál, nesedí velikost nebo se k němu vážou nehezké vzpomínky, zařaďte ho do kupky “nenechat si”. Stejně tak udělejte s oblečením, které už jste na sobě neměli déle než rok nebo se v něm zkrátka necítíte dobře.

Naopak  oblečení, které vám dělá radost, sluší vám a je vám příjemné si ponechejte.

Tyto otázky by vám měly nejvíce pomoci u těch kusů oblečení, u kterých si nejste jisti, jestli si je chcete ponechat nebo ne. Jestliže ale nemáte jasný pocit, že byste si je měli ponechat, raději se jich vzdejte.

Uložte vybrané do skříně

Hurá! To nejtěžší máte za sebou. Teď už jen vybrané oblečení zařadit zpět do skříně. Využijte možností, které vaše skříň nabízí – poliček, věšáků i šuplíků. Pro lepší organizaci můžete využít i krabice či roztřiďovače. Vaše uspořádání oblečení tak bude přehlednější a snadněji naleznete, co hledáte.

Co se zbylým oblečením?

Máte hned několik možností, jak můžete oblečení, které již neunosíte, upotřebit. Zachovalé a hezké oblečení můžete darovat kamarádkám nebo rodině, pokud o ně budou mít zájem. Pokud ne, máte možnost oblečení věnovat charitě nebo odnést do kontejnerů pro oděvy. Máte-li oblečení ve velmi dobrém stavu, můžete ho zkusit prodat na internetu. Pokud však už je vyřazené oblečení nenositelné, zvažte jeho další využití před možností vyhození do kontejneru. Může se ještě hodit jako hadr na podlahu či utírání prachu.

A máte hotovo! Váš šatník může opět dýchat, ale co je nejdůležitější – je v něm jen to, co vám dělá radost a sedí vám! Teď už víte, co na sebe! Stačí se jen držet otázek uvedených výše v článku a váš šatník již nebudete muset podrobovat podobnému úklidu. Máte uklizenou jednou pro vždy!

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments