Strie jsou problémem, který trápí mnoho žen. Jedná se „jizvy“, které se objevují na kůži a mohou mít celou řadu podob. Není to navíc ryze ženský problém, protože postihují i muže. Jak vlastně vznikají a lze se jich zbavit?

Jak strie vznikají

Princip vzniku strií je poměrně jednoduchý. Jedná se o situaci, kdy je kůže po delší dobu roztažena. Obvykle se proto se striemi potýkají ženy po těhotenství, přibrání, zhubnutí i rychlého růstu.

Jedná se sice o jizvy, ale ne na povrchu kůže, protože jde o problém elastických vláken po ní. Dá se říci, že vlastně „praská“ pokožka pod povrchem. Ze začátku se může jednat až o červenofialové zbarvení, později vyblednou a kůže se může svraštit.

Obvyklé a bohužel trvalé

Špatnou zprávou je, že se jedná o výsledný stav. Ani mazání těmi nejdražšími krémy tak často nepřináší žádný efekt. Pokožka je zkrátka jednou prasklá.

Nejčastěji se tvoří na těchto místech:

  • Břicho
  • Prsa
  • Boky
  • Zadek
  • Stehna

Máte-li strie i vy, pak věřte, že to není nic ojedinělého. Naopak statistiky vypadají téměř děsivě. Odhady udávají, že striemi trpí až 90 % žen, které byly těhotné. U dospívajících dívek toto číslo není o moc menší, až 70 %.

Babské rady i moderní způsoby

Nechcete-li se spokojit s tím, že se jedná o stav, se kterým nelze nic dělat, pak máte na výběr především 2 varianty: mazání a návštěva kosmetického salónu.

Většina žen sáhne po některém z mnoha krémů, olejů a gelů z drogérie, které obsahují např. kolagen či kakaové máslo. Zásadní je zde však hydratace (tedy i dostatečný pitný režim), proto lze začít i s obyčejným sádlem či měsíčkovou mastí. Cena značkových přípravků už může být skutečně vysoká, ale zaručený efekt obvykle nemají.

Proto se estetické kliniky předhání s moderními technologiemi, které buď napomáhají obnově kolagenu pod kůží, nebo se snaží o to, aby byly strie méně výrazné. Laserové ošetření rozhodně nepatří k tomu nejlevnějšímu, ale může přinést značné zlepšení stavu.