Šediny už ve 30? Nejen genetika, ale i stres a životospráva mají svůj vliv. Šediny se ovšem dají nosit i s grácií

Nacházíte se teprve na prahu třicetin, a přesto jste si na hlavě již našla nejeden šedivý vlas? Pak vězte, že v tom rozhodně nejste sama, neboť většina lidí narazí na první šediny na své hlavě právě kolem 30. roku života. [1] I s šedinami se ale dá žít a dokonce i vypadat skvěle!

Šediny nejsou rozhodně výsadou pouze starších ročníků. Výjimkou nejsou ani ženy, které již ve 30 mají celou hlavu pokrytou šedinami. Ba co víc, některé mladé dámy si díky svým šedinám vybudovaly velkou publicitu na sociálních sítích!

Proč některé ženy šediví už ve 30?

Pigmentové buňky v našich vlasových folikulech postupně odumírají, čímž se snižuje množství melaninu a naše vlasy začínají na pohled šedivět. Šedivění je do značné míry dáno geneticky, pokud měla okolo třicítky šedivé vlasy už vaše maminka nebo babička, existuje vysoká pravděpodobnost, že stejný osud čeká i vás. [1]

Avšak genetika není jediným důvodem šedivění, tomuto procesu hraje do karet i stres nebo úzkosti, což potvrdila nejedna vědecká studie [2, 3]

Šedivění vyvolává též špatná životospráva, zejména pak kouření cigaret a nedostatečný přísun vitamínu B12. V neposlední řadě může být šedivění způsobeno i zdravotními problémy – konkrétně za ním nejčastěji stojí [4]

  • vysoký krevní tlak
  • autoimunitní onemocnění
  • porucha štítné žlázy

Komu šedivé vlasy sluší?

Díky sociálním sítím je snadné narazit na tisíce dalších žen, které si prochází podobnou životní fází, jako třeba vy. Mezi známé influencerky, které své šediny oslavují, patří například Liz Kamarul nebo Nicole Irvine.

Na instagramovém účtu grombre se pak sdružují ženy, jež se v mladém věku setkaly se šedivěním – i tam tedy můžete narazit na živé důkazy, že šedivé vlasy mohou slušet i mladým ženám.  

Některé ženy se navíc do šedivých vlasů natolik zamilovaly, že na ně přešly ze své původní přírodní barvy – trend šedivých vlasů započal v minulém desetiletí a je tu s námi stále i v roce 2022. I vy můžete vyzkoušet přechod na šedivé vlasy.

Jak si dodat odvahu s přechodem na šedivé vlasy? 

Přechodu na šedivé vlasy se není nutné obávat, neboť paradoxně ve většině případů budete díky nabarveným vlasům na šedo působit svěžejším a mladším dojmem. I přes to, že se jedná o relativně žhavý trend, na ulicích ještě takto vyladěné ženy moc často nepotkáváme. Ženám totiž často chybí odvaha.

Máte šediny? Jděte s kůží na trh. Nosit hrdě své přiznané šediny je módní statement! 

Přechod na „celošedivé vlasy“ dává ohromný smysl ve chvíli, kdy už se na vaší hlavě nacházejí viditelné šediny, u nichž pociťujete potřebu skrývat je barvením. V takovém případě byste měla odvahu k přechodu na šedivé vlasy získat i díky tomu, že pomocí odvážného dobarvení do trendy šedivého až stříbrného odstínu docílíte daleko jednotnějšího vzhledu vašich vlasů.

Zkrátka šedivé konečky a odrosty v kombinaci s vaší přírodní barvou vlasů nevypadají příliš esteticky a činí vás vizuálně daleko starší. 

Jaké přípravky se hodí na přírodní nebo klasickou metodu barvení šedivých vlasů?  

Na šediny se necítíte? Nevadí, řešení existují i pro vás!

Jestliže jste blondýnkou či máte světlejší hnědé vlasy, tak rozhodně sáhnete po metodě balayage na šedivé vlasy. Jedná se o speciální melírovací techniku, která je k vlasům daleko šetrnější než klasické melírování, neboť při ní nedochází k nanášení peroxidu po celé délce vlasů.

Balayage se podstupuje i kvůli zakrytí šedin, přičemž doplnění lze absolvovat jednou za šest měsíců. 

V případě, že máte tmavé vlasy, nejlepší volbou zůstává melír na šedivé vlasy, jenž zásluhou peroxidu dokáže barvu vašich vlasů změnit vskutku k nepoznání. 

Zapomenout nesmíme ani na tónovací šampony, jejichž složení dominuje přímé barvivo, které umožní lehkou změnu vašeho přirozeného barevného odstínu vlasů. Radikální změnu odstínu tedy očekávat nemůžete, avšak jedná se o metodu vůbec nejšetrnější, neboť tónovací šampony neobsahují amoniak ani peroxid.

Foto: Shutterstock

Jaké jsou vhodné účesy pro šedivé vlasy?  

Máte přírodní šedivé vlasy, nebo jste si je na šedo nabarvila? Jaké účesy se k nim hodí nejvíce?

Obzvláště dobře vypadají šedivé vlasy v kombinaci s kudrlinkami, avšak máte-li delší vlasy, rozhodně nic nezkazíte ani klasikou v podobě jednoduchého vyžehleného looku. Ten vám totiž dodá eleganci. 

Nejvhodnějším účesem pro šedivé vlasy je každopádně středně dlouhé mikádo. Nicméně nemusíte se bát experimentovat a vytvořit si na hlavě jakýkoliv účes, který se vám líbí, nebo naopak vsadit na účes, jenž nosíte již po dlouhé roky – zkrátka šedivé vlasy jsou vlasy jako každé jiné.

Zdroje

  1. https://newsinhealth.nih.gov/2020/04/how-stress-causes-gray-hair
  2. https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/how-stress-causes-gray-hair
  3. https://www.healthline.com/health-news/scientists-how-stress-causes-gray-hair
  4. https://www.express.co.uk/life-style/health/1482049/grey-hair-causes-thyroid-disease-symptoms