Permanentní make-up je metoda dočasné pigmentace pokožky. Spočívá v tom, že se pod kůži, konkrétně do její svrchní vrstvy implantují pomocí speciálního přístroje (například jemné jehly nebo čepelky) přírodní barviva. Permanentní make-up není trvalý, protože barvivo organismus postupně odbourává, ale efekt bývá dlouhodobý. Setkat se lze také s alternativními názvy, především pojmem mikropigmentace.

Přečtěte si náš detailní průvodce permanentním make-upem!

Jak probíhá samotný zákrok?

Nejprve by měla proběhnout konzultace, která slouží k nastínění vlastních představ o tom, jak by měl permanentní make-up vypadat. Poté se většinou aplikuje lokální povrchové anestetikum a předkreslí se požadovaný tvar. Ten by měla stejně jako barvu mikropigmentu zákaznice schválit. Poté již probíhá samotná implantace barviva do pokožky, což trvá v závislosti na náročnosti v průměru hodinu až dvě.

Po provedení permanentního make-upu by měl být každý srozuměn, jak o něj následně pečovat a čeho by se měl naopak vyvarovat. Nejdříve po měsíci pobíhá ještě tzv. korekce.

Bolí to?

Nemusí. Před samotnou aplikací barviva se totiž na pokožku nanáší znecitlivující anestetikum, takže většinou samotný zákrok vůbec nebolí. Záleží však i na citlivosti konkrétního jedince, bolestivější může být permanentní make-up u žen v prvních dnech menstruace, proto se v tuto dobu ani nedoporučuje.

Jak dlouho permanentní make-up vydrží?

V žádném salónu na tuto otázku přesnou odpověď nedostanete. Důvodem totiž je, že je to velice individuální. Záleží na věku, stárnutí pokožky, její mastnotě a dalších vlastnostech. Roli hraje například také skutečnost, jak často se dotyčná osoba opaluje. V průměru vydrží permanentní make-up jeden rok až několik let. Postupně však dochází k odbourávání pigmentu, tedy k jeho „blednutí“.

Nahradí zcela běžné líčení?

Bohužel, nenahradí. Je možné jej však považovat za skvělý podklad pro další líčení, před zrcadlem tak budete moci strávit mnohem méně času než dříve. Při dobře provedeném make-upu se navíc již po probuzení budete cítit upravená. Často si poté vystačíte pouze s řasenkou a pudrem, takže každodenní úprava zevnější bude mnohem snadnější a rychlejší.

Kdy je permanentní make-up výhodou?

Permanentní make-up má celou řadu výhod, není tedy divu, že je tolik oblíbený. Dokáže zdůraznit krásné rysy v obličeji, naopak umí potlačit asymetrii a různé nedostatky. Je vynikajícím řešením pro ženy, které mají problém s líčením (například kvůli špatnému zraku), líčení je zkrátka nebaví nebo chtějí uspořit drahocenný čas. Permanentní make-up se nerozmazává, svůj vzhled si tak udrží dokonce při sportu, během plavání nebo po návštěvě sauny.

Dále záleží na konkrétním zákroku. Permanentní linky dokážou krásně orámovat oči, zvýrazní je a vytvoří optickou iluzi hustších řas. Silné oční linky udělají tzv. efekt mandlových očí, v návaznosti na linky je možné vytvořit i stíny. Permanentní make-up obočí je vynikající volbou v případě příliš řídkého a nevýrazného obočí, dokonce umí nahradit obočí, které zcela chybí. Je tedy významnou pomocí pro osoby, které o své obočí přišly například kvůli závažnému onemocnění.

Permanentní make-up rtů jim dodá sytější odstín, budou vypadat plnější. Také v tomto případě je možné zakrýt různé nedostatky a upravit například asymetrický tvar rtů.

Pro koho naopak vhodný není?

Permanentní make-up není úplně pro každého. Mezi nejčastější kontraindikace, tedy důvody, proč není tato metoda vhodná, patří: těhotenství a kojení, onemocnění cukrovkou, vysokým krevním tlakem, poruchou krevní srážlivosti. Překážkou můžou být také různé druhy alergií, kožních chorob, užívání antibiotik a psychofarmak.

V některých případech je dobré se raději poradit o záměru nechat si aplikovat permanentní make-up se svým ošetřujícím lékařem.

Jak o permanentní make-up pečovat po zákroku?

Následná péče o permanentní make-up je velice důležitá. Nelekejte se, že ihned po zákroku je barva velmi výrazná, je totiž promíšená s krví, případně také s tkáňovým mokem. V místě aplikace se utvoří stroupky, které je třeba nechat vyhojit a samovolně sloupnout. V žádném případě se nestrhávají, protože by se s nimi mohl odstranit i vpravený pigment.

Většinou se doporučuje vyhýbat se prašnému prostředí ostrému slunci, nenavštěvovat solária. Do zahojení není vhodný ani bazén a sauna. Místo s permanentním make-upem by se nemělo v prvních dnech dostat ani do kontaktu s vodou. Zejména u permanentního make-upu rtů a obočí je dobré místo občas jemně osušit čistým papírovým kapesníkem, aby byly vzniklé stroupky co nejmenší.

Co je to korekce?

Ani po sloupnutí stroupků není ještě barva v pokožce zcela ustálená. Je tudíž zbytečné se děsit, pokud je příliš výrazná či není naopak téměř vidět. Nejčastěji se uvádí, že konečný výsledek je patrný až zhruba po měsíci od samotného zákroku.

Je možné, že v některých místech se pigment zcela neuchytil nebo je třeba mírně upravit tvar, sytost barvy a podobně. A právě o to se postará korekce, určitě se tedy vyplatí ji nepodcenit.

A na závěr, na co si dát pozor, aby byl výsledek co nejlepší?

V prvé řadě, záleží na správném výběru toho, kdo bude zákrok provádět. Samozřejmostí by měla být odpovídající certifikace, nebojte se nechat si ji vyžádat. Důležité jsou také reference zákaznic, které v dotyčném salónu permanentní make-up již absolvovaly, prohlédněte si výsledky hotové práce.

Nezapomínejte rovněž na následnou péči, která je stejně podstatná jako samotný zákrok. Jen dodržením všech pokynů totiž zajistíte, že výsledný efekt bude perfektní.

Další nálož inspirace najdete na našem Instagramu!
Líbil se vám článek?
FashionMagazin.cz na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz
Sledujte FashionMagazin.cz také na Google News!

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments