Přírodní ztmavení vlasů

woman with red lipstick and blonde hair

Hledáte šetrnou přírodní cestu, jak ztmavit své vlasy? Věřte, že je to možné. Podobně, jako lze vcelku jednoduše dosáhnout přírodního zesvětlení vlasů, lze docílit i přírodního ztmavení vlasů. A není to žádná věda.

Přírodní ztmavení pomocí Henny

Henna je prášek vyrobený z listů rostliny Lawsonia inermis neboli hennovníku bílého. Jde o jedno z nejstarších přírodních barviv na světě. Využívá se pro tvorbu tradičního tetování, případně také jako přípravek na barvení vlasů.

Výhodou henny je i schopnost změnit odstín. Přirozená podoba henny je oranžovohnědá, nejzářivějšího výsledku se tak dočkají hlavně světlovlásky.

V obchodech však seženete celou řadu odstínů. Jsou také prodávány jako henna, byť to není úplně přesné. Nejedná se o čistou hennu, ale o hennu ve směsi s jinými bylinami, které umožňují barvu poměrně variabilně měnit od blond až k černé. Výhodou tak je hlavně to, že jde stále o přirozenou cestu a zároveň můžete image změnit poměrně výrazně.

Ztmavení vlasů pomocí čaje

Čaj slouží nejen k pití, ale pomůže vám také ztmavit odstín vašich vlasů. Postačí si uvařit silný černý čaj. Ten nechte vychladit, optimální je taková teplota, do které můžete bez problémů strčit prst, aniž by vás čaj pálil.

Pozor, po prvním použití žádný rozdíl nemusíte poznat. Než budou vaše vlasy působit na pohled tmavší, bude to trvat přibližně dva týdny. Abyste si následně odstín udrželi, je vhodné namáčení do čaje opakovat pravidelně jednou za týden.

Čaj přelijte do vhodné nádoby, nejlepší je miska. Namočte si vlasy a vydržte přibližně 15 minut. Postup je vhodné opakovat, a to nejméně po dobu několika týdnů. Připravit si můžete výluh i z čaje, do kterého přidáte rozmarýn. Směsí přelijte vlasy a nechte působit cca 30 minut pod čepicí. Poté opláchněte.

Foto: Shutterstock

Ztmavení vlasů pomocí kávy

Ranní káva vás možná každý den doslova „postaví na nohy“. Oživení však může přinést i vašim vlasům.

Postup je velice jednoduchý: Uvařte si silnou kávu a nechte ji vychladnout. Vlasy do kávy namočte, případně si vlasy jednoduše kávou přelijte. Poté si vlasy opláchněte od zbytků čistou vodou.

Káva jako technika pro ztmavení funguje na všechny odstíny vlasů, nejlepších výsledků ale dosáhnete na světlých a středně hnědých vlasech. Napoprvé se vám vlasy podaří ztmavit o několik odstínů, pro výraznější výsledek ale můžete celý proces zopakovat.

Některé recepty také doporučují smíchat asi 1/2 šálku kávy s 2 lžícemi kávové sedliny a 1 šálkem bezoplachového kondicionéru na vlasy. Směs naneste na čisté, vlhké vlasy. Asi po hodině je můžete opláchnout.

coffee beans on white ceramic mug beside stainless steel spoon
Foto: Unsplash

Ztmavení vlasů dubovou kůrou

Dubovou kůru oceníte nejen v okamžiku, kdy si potřebujete ztmavit hřívu, ale i tehdy, pokud se trápíte s mastnými vlasy nebo jejich vypadáváním.

Připravte si oplach, který vyrobíte z asi 50 g dubové kůry. Tu nechte asi 15 minut vařit. Poté sceďte a nechte vychladnout. Tento oplach je vhodné používat pravidelně po každém umytí vlasů. Zcela přirozeně si touto cestou zvýrazníte tmavý odstín.

Foto: Shutterstock

Ztmavení vlasů skořápkami ořechů

Využít pro ztmavení vlasů můžete i rozdrcené skořápky ořechů. Platí, že čím více jich použijete, tím intenzivnější odstín se vám podaří vykouzlit. Optimální množství je asi 2 až 3 hrsti.

Skořápky stačí nasypat do hrnce a zalít vodou. Následně na plném plameni vařte cca 30 minut. Tuto směs sceďte a nechte důkladně vychladnout. Pro urychlení samozřejmě můžete nádobu s tekutinou vložit do lednice.

Opláchněte si vlasy, které nechte následně asi půl hodiny přirozeně schnout na vzduchu. Poté je opláchněte čistou vodou.

Pamatujte na to, že výluh ze skořápek obarví nejen vlasy, ale i vše ostatní. Buďte tak opatrní, abyste jej nerozlili nebo se vám nedostal na pokožku. Až si budete barvit vlasy, pracujte nejlépe v jednorázových rukavicích, jinak hrozí, že si obarvíte i dlaně.

Ztmavení vlasů s ricinovým olejem

Oleje jsou v oblasti vlasové péče oblíbené pro své vlastnosti. Dokáží totiž vlasy vyživit, posílit a zvýraznit jejich lesk.

A zároveň některé změní i přirozený odstín vašich vlasů. Jedním z oblíbených zástupců světa olejů je hlavně olej ricinový. Obdobně dobře však funguje například i olej z jader vlašských ořechů. Některé uživatelky používají pro tento účel i olej olivový. Ten nicméně lépe než sám o sobě funguje v kombinaci s různými bylinkami.

Foto: Shutterstock

Co byste měla o přírodním barvení vědět

Nutné je upozornit, že přírodní barvy nemívají tak výrazný efekt jako konvenční barvy z drogerie. Než přejdete na přírodní barvy, vyhodnoťte si také, v jakém stavu máte vlasy. Na zdravějších vlasech se dočkáte lepších výsledků, na poškozené kštici nebude barvení tak zdařilé.

Stejně tak je nutné si uvědomit, že vyšší šanci na to, že s přírodními prostředky uvidíte žádoucí výsledky, máte, pokud jste si vlasy nikdy chemií nebarvila.

Zdroje


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.