Plesová etiketa aneb jak se vyhnout trapným situacím

woman in purple strapless wedding dress leaning on wall

Plesová sezóna jede a plesy jsou místo, kde všichni doufáme, že zažijeme vzrušující a šťastné okamžiky. Nicméně i na těchto společenských událostech lze udělat několik chyb, které mohou způsobit, že večer bude pro některé účastníky nepříjemný. Proto je vhodné snažit se minimalizovat riziko těchto společenských faux pas.

Podívejte se spolu s námi na nejčastější chyby, ke kterým dochází na tanečním parketu, ale i u baru nebo u stolu.

  1. Přehnaná opilost je jedním z nejčastějších prohřešků ve společnosti. Překročení míry alkoholu většinou nedělá dobrotu. Sklenka vína či sektu může povzbudit atmosféru a napomoci k přátelskému setkání s ostatními. Nicméně nadměrná konzumace alkoholu může vést k nepříjemným situacím. „Při tanci si udržujte střízlivost, abyste si mohli plně užít večer a neohrozili svou pověst. Nedovolte, aby vás alkohol přivedl do situace, kdy by se za vás váš partner nebo partnerka museli stydět,“ doporučuje Daniel Šmíd, odborník na etiketu.
  2. Nedodržení dress code. Plesy mají různé úrovně a s tím i různé požadavky na oblečení, které je vždy nutné respektovat. Nevhodným oděvem projevujete neúctu k pořadatelům i těm, kteří si dress code ctí. Chyby v oblékání dělají obě pohlaví. Zatímco muži by měli nosit bílou košili, vždy s motýlkem nebo kravatou, a černé společenské boty s černými ponožkami, tak ženy by neměly přehánět s hloubkou výstřihu nebo výškou rozparku. Nikdy by neměly mít ani viditelné obrysy spodního prádla. Vždy se na „dress code“ na pozvánce raději podívejte, ať nezažijete nepříjemný pocit, že jste jediní, kdo vypadají jinak. Mějte na paměti, že nevhodným oblečením se můžete stát terčem nepříjemné pozornosti a pro vás to může být velmi nepříjemné. Proto věnujte zvýšenou pozornost dress codu a vyberte si vždy vhodný outfit podle typu události.
  3. Nedostatky v tanci jsou nedílnou součástí plesů. Můžete sice být přítomni a nechtít tančit, ale tím vyplníte jen část společenské události. Vaše ochota k tanci vyjadřuje zájem o vašeho partnera a také ukazuje respekt k události. Pokud plánujete tančit, udělejte si malou rekapitulaci obvyklých tanců doma nebo se zúčastněte kurzů společenského tance. Zlepšíte si tím své taneční dovednosti a lépe se budete orientovat na parketu, čímž neohrozíte sebe ani ostatní tanečníky.
  4. Nepřátelské chování k personálu, kteří se starají o průběh události. Zaměstnanci si zaslouží stejnou úctu jako ostatní hosté. Prvními jsou hostesky u vchodu. Vždy je pozdravte jako první. Stejně tak buďte zdvořilí k obsluze šatny, používejte „prosím“ a „děkuji“. I když je uložení svršků často zdarma, mějte připravené peníze za každý kabát. Obrací se na číšníky a servírky jako na „pane“ nebo „paní“, neklepejte prsty a nekřičte. Při objednávání vždy zdvořile požádejte a poté, co obdržíte objednávku, poděkujte. Přezíravé a nepřátelské chování k personálu může narušit atmosféru u stolu a snížit pohodlí ostatních hostů.
  5. Nadměrná chvála Pokud jste v určitém oboru úspěšní nebo jste dosáhli nějakého jiného významného cíle, není nutné se tím chlubit na každém rohu. Vyhněte se popisování vaší kariéry, dosažených úspěchů a růstu bez dotazu položeného od ostatních. Nemějte potřebu hodnotit vaše konkurenty, srovnávat se s nimi nebo se nad nimi povyšovat. Pokud se někdo zajímá o váš podnik nebo vás chválí, přijměte to s vděkem a nepokračujte v tomto tématu.
  6. Nastudujte si základní pravidla oblékání. Muži by neměli zapínat spodní knoflík saka. Při sezení ho mít rozeplé. Jsou to sice úplné základy, ale schválně se na plese rozhlédněte a spočítejte kolik lidí i ty úplné základy občas není schopno zvládnout.
three women wearing red, brown, and blue dresses walking on concrete road during daytime
Foto: Unsplash

Ples je o zábavě, lidech a hudbě. Je to společenská událost, tak si ji jako takovou užijte.

Zdroj: moda.cz/jak-se-obleknout-na-ples-aneb-plesova-etiketa-v-malicku