Olena Zelenská, první dáma Ukrajiny. Dost možná nejstatečnější žena současného světa je okouzlující jako princezna Diana

Statečná a vytrvalá Olena Zelenská, první dáma Ukrajiny, má v aktuální době přetěžkou úlohu, nesrovnatelnou s prvními dámami jiných zemí. Manželka Volodymyra Oleksandrovyče Zelenského, prezidenta Ukrajiny, se kvůli aktuální situaci na Ukrajině stává silným hlasem, kterému naslouchá celá západní společnost.

Olena Zelenská – nejohroženější první dáma

Manželka ukrajinského prezidenta se může chlubit mnoha superlativy, bohužel v podstatě i jedním velmi smutným, až tragickým. Je cílem číslo dva, po svém muži, v hledáčku ruské armády. I proto se nyní schovává i s dětmi Aleksandrou a Kyrylem na utajeném místě.

Podobně jako její muž i Olena kraluje v této zvláštní době sociálním sítím a skrze ně ilustruje celému světu, jak vypadá válka na Ukrajině. Sdílí onkologicky nemocné děti, které se musí skrývat v nemocničních krytech. Mluví hlasem již zesnulých ratolestí, jež zaplatily daň nejvyšší.

Může se to zdát podivné, že v tak těžké době, jako je válka, lze hodnotit Olenu jako influencerku, jde však o odraz dnešní doby. Na komunikaci zejména skrze Instagram jsme zvyklí. V posledních letech se mluví o kybernetické válce a i zde mají sociální sítě svůj význam.

Olenu Zelenskou sleduje 2,6 miliónu lidí, mezi nimi světové celebrity jako například Shannen Doherty, představitelka Brendy ze seriálu Beverly Hills 902 10. Vědí ale followeři, koho vlastně sledují?

Vždy tíhla k umění

Ukrajinský první pár je rozhodně netradiční. Mnozí přiznávají, že stejně jako celou Ukrajinu podceňovali i samotného Zelenského, jenž je původním povoláním herec.

Olena má k filmovému umění také blízko. Narodila se jako Volodymyrivna Kijaško 6. února roku 1978 v Krivom Rogu. Studovala architekturu, posléze ji ale zlákalo psaní. Zkusila psát scénáře pro Studio Kvartal 95 a vyšlo to. Jako scénáristka byla velmi úspěšná.

Zapomněl jí říct, že chce být prezident

Oba dva navštěvovali už v mládí stejnou školu, seznámili se ale až v době, kdy Olena studovala na Stavební fakultě Národní univerzity Krivoj Rog, což byla polovina 90. let. Své „ano“ si řekli, v roce 2003, po roce se jim narodila dcera Aleksandra, v roce 2013 přišel na svět syn Kyrylo.

První dámou Ukrajiny se Olena Zelenská stala 20. května 2019. Sama přiznala, že nebyla nadšená, když se tak stalo, věděla, že se hodně změní jejich soukromí. A to netušila, co všechno přijde.

Ono i zjištění, že její manžel chce kandidovat na prezidenta, bylo trochu chaotické. Olena se o tom dozvěděla až z médií. Když se chotě zeptala, proč jí o tom neřekl, řekl, že prostě zapomněl.

Olena a Volodymyr – prezident a první dáma Ukrajiny

Olena je půvabná žena. Není divu, že se z ní stala módní ikona celé Ukrajiny. Pár měsíců po manželově úspěšné kandidatuře na prezidenta se Olena objevila na obálce ukrajinské mutace prestižního časopisu Vogue, přičemž v rozhovoru prozradila, jaké jsou její priority coby první dámy. Zaměřila se na výživovou reformu v ukrajinských školách. Její novou podobu ukrajinská vláda schválila 1. září 2021.

Olenu nenechala chladnou ale ani palčivější témata. V roce 2019 například na proslovu na třetím Ukrajinském ženském kongresu iniciovala přistoupení Ukrajiny k Biarritzkému partnerství, což je mezinárodní iniciativa G7 o rovnoprávnosti žen a mužů.

O rok později započala iniciativu za rozšíření ukrajinštiny do světa a umístění ukrajinštiny do audioprůvodců po známých místech světa (muzea, galerie atd.).

Olena Zelenská jako módní ikona

První dáma Ukrajiny má sice čtyři křížky na krku, ale vypadá neuvěřitelně mladistvě. Její dívčí půvab zdůrazňují definují výrazné lícní kosti, široký úsměv a hluboký pohled. Mladistvému vzhledu neškodí ani kostýmky, jež se k postavení Oleny hodí.

První dáma Ukrajiny volí světlé či pastelové barvy, které nepřidávají léta. Jednoduché linie, střihy, žádné zbytečné aplikace zdůrazňují perfektní figuru Zelenské. Střihy akcentující siluetu mají i šaty, jež Zelenská nosí. Někdy zvolí rafinovanost, například v podobě balonových rukávů, a ty pak celý model provzdušní.

Ačkoli Ukrajinky s oblibou nosí výrazné a zdobné modely, Olena si vzhledem k vážnosti svého postavení drží střídmost.

Samozřejmě jsme ji ale mnohokrát mohli vidět ve vyšyvance, typické ukrajinské halence. Jak pojem napovídá, jde o vyšívanou halenu, jejíž výroba trvá i měsíce. Nejde o konkrétní vzor, spíš se tento styl, který je starý stovky let, charakterizuje užití více technik práce s nití. Výšivky se liší například region od regionu, ale jedno mají společné. Mají symbolizovat odvahu, zdraví a štěstí. A to je teď zapotřebí víc, než kdy jindy.


Článek čerpá z portrétů zveřejněných na Insider.com a Thelist.com.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.