Na tuhle otázku si odpověděli producenti norské dokumentární mini-série Sweatshop s podtitulem „Deadly Fashion“. Cílem tvůrců bylo vyslat mladé norské fashion blogery, kteří měsíčně utrácejí tisíce a tisíce korun za nové oblečení, do „rodiště“ svých milovaných značkových hadříků.
Frida, Ludwig a Anniken přijali nabídku vydat se na dva týdny do Kambodži a zkusit si pracovat v místní textilní továrně. Pracovat za stejnou mzdu, kterou berou místní dělníci, snažit se vyjít s těmi několika málo dolary, zaplatit si potravu a také přespávat v nehostinných podmínkách, které Kambodža nabízí.
Jak to celé dopadne asi není překvapením. Všichni tři hlavní představitelé si velmi brzy začnou uvědomovat nespravedlnost současného světa.
Problém s extrémně levnou pracovní silou není častým tématem k diskuzi, každopádně Sweatshop si určitě klade za cíl otevřít debatu ohledně způsobu, jakým se obrovské módní korporace chovají ke svým dodavatelským společnostem. Mám tedy na mysli způsob nastavené cenové politiky těmito společnostmi.
Uvidíme, jestli se norským filmařům tímto počinem podaří „změnit svět“ k lepšímu a zda se dočkáme dnů, kdy i naše oblíbené H&M, ZARA, Terranova nebo opravdu extrémně levný Forever21 budou nuceny změnit ceny, za které zadávají neuvěřitelně lacinou výrobu oblečení se svým logem a zda-li se i my dočkáme toho, že si budeme moc kupovat dvakrát až třikrát dražší oblečení těchto módních značek.
Otázka je, jak se nám to bude líbit. Levné a dostupné věci dnes zbožňujeme víc než kdy předtím. Někdo za ně ale obvykle zaplatí. V tomhle případě jsou to dělnící z Kambodži a dalších zemí a to svou směšně nízkou cenou na pracovním trhu.
Pokud ale dostaneme to, co chceme (a za tak málo), záleží nám vlastně na tom?
Minisérie Sweatshop – Deadly Fashion má pět zhruba desetiminutových dílů a s anglickými titulky se na ně můžete podívat zde:
1. Díl – How many will die here every year?
2. Díl – Our bathroom is larger than her entire house.
3. Díl – I´ll keep going until I faint
4. Díl – The large chains are starving their workers!
5. Díl – What kind of life is this?
P.S. Pamatujete si ještě na tu tragickou událost, která v roce 2013 postihla textilní továrnu v Bangladéši, v níž zemřelo více než 1000 lidí a další stovky prodělaly různě vážná zranění? Já jsem na to skoro zapomněl… Více informací o této události najdete třeba v článku Levný textil pro celý svět. Ve zřícené továrně v Dháce se šilo i pro Čechy na idnes.cz.