Dior
Zakladatel značky |
Christian Dior |
Země původu |
Francie |
Sídlo společnosti |
|
Rok založení |
|
Sociální sítě |
|
Stačí jen vyslovit ona čtyři písmena. Dior. Znalcům módy se vybaví prošívané kabelky, stylové oděvy a boty, někomu vytane na mysli jedna z vůní tohoto brandu. Značka, která nabízí něco každému.
Christian Dior – bohém tyranizovaný rodinou
Za značkou stojí Christian Dior, který rozhodně nevzejde z klidného prostředí. Jako malého jej šikanuje bratr Raymond, rodina má později problémy s Christianovou homosexualitou. Dior má nejblíže k Raymondově dceři Françoise. Jakmile ale dívka dospěje, stane se z ní fanynka nacismu, která nesnese Christianovy židovské spolupracovníky. Návrháře nerovné vztahy v rodině tak rozladí, že se rozhodne je vydědit.
Lásku a pochopení tak hledá jinde. Jako například u Marcela Boussaca, textilního magnáta, s jehož pomocí v roce 1946 založí značku Dior. Jeho první kolekce New look z roku 1947 zaznamená velký úspěch. Ženské oděvy podtrhují ty správné linie. Vyzdvihnou prsa, opticky zúží pas. Nadšené jsou klientky i šéfredaktorky módních magazínů, které se Diorovi postarají o reklamu.
Miss Dior
Dior se ihned stává populárním, v roce 1949 se umístí mezi pěti nejvýznamnějšími osobnostmi světa. Navrhuje nejen oblečení, nadchne se i do světa parfémů. První vůně má název Miss Dior. Inspirací pro designéra je totiž jeho sestra, která v roce 1947 vejde do butiku bratra a jeden zaměstnanců zvolá: „Přichází Miss Dior! Po ní se bude jmenovat první parfém!“
Christina Dior – Yves Saint Laurent
Vlastní značky si designér moc neužije. Umírá v roce 1957 ve svých 52 letech a po pouhých necelých 12 letech působení ve vlastní firmě. I během této doby vybudoval impérium se 2000 zaměstnanci. Nahrazuje jej neméně slavný Yves Saint Laurent, kterému je teprve 18 let, když jej Christina přijme jako asistenta.
V čele značky se Yves ocitne ve svých 22 letech. Značce vetkne větší nositelnost, zavede ikonickou linii do áčkového střihu. Značka, která se po smrti Christiana ocitne v krizi, zaznamená nárůst prodejů o 35 %.
Po Laurentovi se ve firmě na dlouho (1960–1989) usadí Marc Bohan, který se vzhlédne zejména v módě 20. let. Je nejdéle působícím designérem značky.
Po něm v roce 1989 nastoupí Gianfranco Ferré, který hodně zaujme celebrity. Například jeho kabelku vynese princezna Diana, takže se taštička přejmenuje na Lady Dior.
Modely Ferrého dost často inklinují k romantice, designér miluje květiny, jež se hodně promítají na plátna šatů. Po této něžné vlně přichází rebelský styl v podání Johna Galliana. Jeho kontroverzní modely nesou inspiraci gotiky, fetišismu i temných životů pařížských bezdomovců. Galliano i tak obstojí a nebýt jeho skandálu s antisemitskými výkřiky, kdy podal v roce 2011 po 18 letech u Diora výpověď, mohl tam tvořit dodnes.
Po něm se u značky nakrátko zastaví Bill Gaytten (2011–2012), po němž nastupuje Raf Simons, kterému mnozí nevěří. Nakonec ale všem vyrazí dech, o to více jsou příznivci značky smutní, když Raf v roce 2015 odchází. Po jeho odchodu přichází první žena, Maria Grazii Chiuri, která je kreativní ředitelkou dodnes.
Zdroje: wikipedia.org, vogue.com, gq.com