Coco Chanel

Coco Chanel – první ikona módy

V dámské módě udělá revoluci i tím, že do šatníku žen vnese pánské prvky. Zdůrazní ženskost malými černými. A nebojí se dávat na odiv luxusní život, dráždí i odvážnými výroky.

Coco Chanel – první návrhářka

Každý ji zná pod jménem Coco, proto vás možná zarazí, proč jeden z dnešních známých parfémů značky Chanel nese jméno Gabrielle. Je to totiž původní křestní jméno slavné návrhářky, která se narodí ve Francii roku 1883. Její otec je obchodník Albert Chanel, matka Jeanne Devolle. Prostá rodina s pěti dětmi rozhodně netvořila zázemí pro zhýčkanou dívku, z níž by měla vyrůst žena libující si v přepychu. Když bylo Gabrielle 12 let, matka zemřela a děti putovaly do klášterního sirotčince. Až ve 20 letech budoucí návrhářka poprvé přičichne k oděvnímu průmyslu, když začne pomáhat v tetině obchodě s oblečením, kde se naučí první stehy a základní šití. Jde jí to. Přivydělává si i jako zpěvačka po barech v Moulins, zde také získá přezdívku Coco (miláček).

Zrod značky Chanel

Ke kariérnímu vzrůstu využije Coco své půvaby. Seznámí se se synem z průmyslnické rodiny Etiennem Balsanem, který pro ni znamená vstupenku do lepší společnosti. Pobývá s ním na zámku a užívá si luxusu, kterého se nechce vzdát. Proto jejím dalším životním partnerem je rovněž zámožný muž, diplomat Arthur Capel. Právě s jeho pomocí otevře několik butiků s oblečením. Nejdříve prodává zboží cizích producentů, postupně do nabídky vkládá své kreace. Nechá se inspirovat právě mužskou módou. Prodlužuje klasickou pánskou košili, takže vznikají košilové šaty. Ženy zbavuje těsného korzetu. Nebojí se jako materiál využít úplet, který se do té doby používá jen na spodní prádlo. Coco Chanel se nebojí odhalovat tělo ženy. Vezme proto puritánsky dlouhé šaty a ustřihne je kolem kolen. Navíc projme střih klasických šatů, takže vynikne i postava nositelky. Vznikají slavné tzv. malé černé. Elegantní pouzdro tehdy dostane i pojmenování The Ford. Klasika, kterou ženy milují dodnes.

Chanel – ikonická značka dodnes

Coco Chanel se toho nebojí. Není zakřiknutá žena v koutě, jak se na dobu, ve které žije, sluší. Nebojí se dát na odiv, že ve své kariéře notně využívá zámožných mužů. Neostýchá se na tehdejší dobu šít odvážné oděvy. Dodnes jsou známé některé její výroky:

„Pokud chcete být nenahraditelní, musíte být odlišní.“

„Ve dvaceti má žena obličej nadělený od přírody. V padesáti takový, jaký si zaslouží.“

„Oblékejte se, jako by to bylo naposledy.“

„Nejodvážnější věc je myslet sama za sebe. A nahlas.“

Vzor celebrit

Její kousky nosí největší ikony své doby: Audrey Hepburn, Grace Kelly nebo Jackie Kennedy. Marilyn Monroe dokonce říká, že spát chodí nahá, pouze oděná do pár kapek parfému Chanel No. 5. I když Coco zemřela v roce 1971, její značka žije dál. Výraznou tváří po jejím odchodu se stal Karl Lagerfeld, který značku vedl až do své smrti v roce 2019. Byl si s Coco podobný. Také miloval přepych. Ostatně sama Chanel nezemře v krásném domě či bytě, do konce svých dnů si užívá služeb apartmánu slavného hotelu Ritz.

Zdroje: elle.com., vogue.com, wikipedia.org