CCC

Značka CCC obouvá celou střední evropu a nejen tu. Polská společnost CCC rychle expanduje po celém světě.

Polská společnost CCC S.A., která je již etablovaná i v České republice a na paty šlape tak tradičnímu výrobci a prodejci obuvi, jakým je značka Baťa, obouvá doslova celou střední Evropu. Je totiž jednou z největších maloobchodních společností zaměřených na prodej obuvi a rovněž jde o jednoho z největších výrobců obuvi v Evropě vůbec.

Možná vám již dlouho vrtá v hlavě, co se vlastně pod zkratkou CCC ukrývá. A nejspíš vás to překvapí. Jde o motto společnosti, které v originálu, v polštině zní: „Cena Czyni Cuda“, tedy „Cena dělá divy“. A s touto filosofií se společnosti skutečně podařilo etablovat i na poměrně dost obsazených trzích. Ve spojení s módním a líbivým designem dobyla nejen Českou republiku.

Společnost do konce roku 2019 otevřela 1242 svých prodejen pod brandem CCC a zaměstnala téměř 16 000 zaměstnanců. I v České republice přibývá každý rok několik nových prodejen a již nenajdete větší město, kde by prodejna chyběla.

Historie společnosti CCC započala v první polovině 90. let

Právě tehdy vznikla společnost Miłek Trading Company zaměřená na maloobchodní a velkoobchodní prodej obuvi. Od roku 1996 začali pod společností Miłek vznikat první franšízové prodejny. Tehdy fungovaly pod názvem Yellow Foot. Až od roku 1999 se objevuje nový komerční koncept se stovkou nových franšízantů. Ten již funguje pod názvem CCC Sp. z o.o.

Nezůstalo jen u předprodeje

Co ale firmu výrazně posunulo dál, bylo zahájení vlastní výroby v roce 2001. CCC Factory Sp. z o.o. zahájila výrobu vlastní obuvi a současně vznikají nové sklady a sídlo společnosti v průmyslové zóně Legnica v Polkowicích.

V roce 2004 se CCC Sp. z o.o. transformuje na CCC S.A. s veřejnou nabídkou akcí a vstupuje na varšavskou burzu cenných papírů. Hlavním akcionářem se stává Dariusz Miłek. Tento rok byl však pro firmu důležitý i z hlediska zahájení expanze, a ta začala právě u nás, v České republice. Byla založena zcela první zahraniční dceřiná společnost pod názvem CCC Czech a.s. se sídlem v Praze.

Rychlost růstu společnosti se zrychlovala. Polkowický výrobní závod vyráběl již v roce 2005 milion párů obuvi ročně. V roce 2010 dosáhla firma roční tržby z prodeje ve výši jedné miliardy PLN. O rok později dělá firma svoji největší investici vůbec a v Polkowicích uvádí do provozu plně automatizovaný vysokozátěžový sklad na ploše 23 050 m3, což nemá ve střední Evropě obdobu.

Firma po České republice zahajuje další expanze po Evropě

Zakládá dceřiní společnosti – v roce 2012 na Slovensku a v Maďarsku, v roce 2013 v Rakousku, v Chorvatsku a v Německu, v roce 2014 v Bulharsku, v roce 2016 v Srbsku. Již od roku 2013 tak společnost opustila výhradně východoevropské trhy a zacílila s expanzí do západní Evropy.

CCC online

Do světa moderního online nakupování vstoupila do té doby v této oblasti hodně zkostnatělá společnost v roce 2016, a to hned ve velkém. Koupila 75 % akcií tehdy již zavedeného e-shopu Eobuwie.pl. Tím se možnost online prodeje pro CCC otevřela hned na několika evropských trzích.

Zajímavé expanze a spolupráce neberou konce

V roce 2018 pokračovala expanze CCC, tentokrát do šesti zemí Blízkého východu a též do Rumunska. V ten samý rok je v Polkowicích otevřeno výzkumné a vývojové centrum a zahájili se rovněž zajímavé akvizice a spolupráce. Jde především o akvizici druhé největší švýcarské obuvnické společnosti Voegele Shoes. V tom samém roce dochází k akvizici polského online shopu zaměřeného na boty DeeZee. Úspěšné tažení však pokračuje ­– CCC se stává hlavním sponzorem jedné z pěti nejlepších cyklistických skupin na světě (dříve BMC Racing Team) a připojuje se k elitní skupině UCI World Tour. Též jako první polská společnost podepisuje smlouvu o globálním partnerství s UNICEF.

Boty bez zkoušení

Pořád se píše rok 2018 a CCC rozjíždí speciální službu Esize.me (jako projekt Eobuwie.pl). Díky této celosvětové službě je možné pomocí 3D skeneru vytvořit trojrozměrný model nohy a na základě toho si vybrat model obuvi zcela bez zkoušení.

Ale zpátky ještě nejnovějším akvizicím

V roce 2019 získala CCC menšinový, 30,55% podíl ve společnosti HR Group Holding SARL, která je dvojkou na německém trhu s obuví a patří pod ní obchody Reno a velkoobchod Hamm. Společnost působí v Rakousku a ve Švýcarsku. V tomto roce došlo i k 66,13% akvizici se společností GINO ROSSI S.A. se sídlem ve Słupsku. I díky tomu je nyní značka zastoupena mezi sortimentem CCC.

CCC - Nejnovější zprávy a novinky: