Adidas

Adidas je německý výrobce atletické obuvi i oděvů a sportovních potřeb. Počátkem 21. století se jednalo o největšího výrobce sportovního oblečení v Evropě a o druhého největšího (hned po značce Nike) na světě. Symbolem značky Adidas jsou především tři proužky, nicméně v roce 1972 společnost představila ještě jedno logo zvané „trefoil“, které připomíná trojlístek se třemi pruhy.

Samotný název společnosti je v podstatě zkratka jména zakladatele Adolfa (říkalo se mu „Adi“) Dasslera. Adidas jakožto německý koncern sídlí v bavorském městě Herzogenaurach.

Jak to všechno začalo?

Bratři Adolf a Rudolf Dasslerové začali vyrábět boty po první světové válce. Na olympijských hrách v Berlíně v roce 1936 měla americká atletická hvězda Jesse Owens boty, které údajně dostal darem právě od Adolfa Dasslera. Jesse Owens na olympijských hrách získal několik medailí, a tím se zvýšilo i povědomí o značce Dassler po celém světě.

Po druhé světové válce se bratři snažili přestavět společnost Dassler, nicméně mezi bratry nastaly neshody, a proto se v roce 1948 rozdělili. Podnikání se tak rozpadlo na dvě části. Rudolf si založil vlastní společnost na výrobu sportovní obuvi a pojmenoval ji jako Ruda, kterou později přejmenoval na Puma. Adolf zase přišel s vlastní značkou Adidas.

„Pracujte tak, abyste byli hrdí na výsledek,“ říkával vždy Adolf Dassler. Přesně tímto heslem se řídil a mohl být na své výsledky právem hrdý.

Adidas se neustále rozrůstal

Během 50. let společnost Adidas neustále rostla, a to zejména i díky tomu, že hráči fotbalového svazu začali používat kopačky (takzvané šrouby) této značky, které byly lehké a pohodlné. Adidas představil celou řadu sportovních potřeb a v roce 1963 přišel i s fotbalovými míči. O čtyři roky později začal vyrábět také oblečení.

Společnost byla po mnoho let největším jménem na poli s atletickou obuví, nicméně v 70. letech se konkurence zvýšila, přičemž hlavním konkurentem se stala značka Nike.

Adi Dassler zemřel v roce 1978. Společnost Adidas zaznamenala v 80. letech pokles podílu na trhu, a to i navzdory inovativní dohodě s rapovou skupinou Run-DMC, jež stojí za hitem „My Adidas“.

Další milníky v historii značky Adidas

V letech 1990 až 1993 vlastnil společnost Adidas francouzský manažer Bernard Tapie, který ji však nedokázal vrátit zpět na výsluní. Prodal ji investorům, kteří jako výkonného ředitele a předsedu zvolili dalšího Francouze, tentokrát Roberta Louis-Dreyfuse. Pod jeho vedením Adidas získal v roce 1997 skupinu Salomon. Přestože byla značka Salomon známá především svými výrobky pro zimní sporty, vlastnila i dodavatele golfových potřeb TaylorMade.

Společnost Adidas byla přejmenovaná na Adidas-Salomon AG. V roce 2004 společnost navázala úspěšné partnerství s návrhářkou oděvů Stellou McCartney.

V roce 2005 Adidas prodal značku Salomon, ale nechal si značku TaylorMade. V následujícím roce byl název společnosti opět změněn na Adidas AG. Mezi další akvizice společnosti Adidas patřila například firma Reebok (2006), která vlastnila značku obuvi Rockport, a Five Ten (2011), což je výrobce outdoorové sportovní obuvi. Adidas v roce 2017 prodal TaylorMade.

Zdroj: Wikipedia.org, Britannica.com, Historyofyesterday.com

Adidas - Nejnovější zprávy a novinky: