K úspěšnému zhubnutí je klíčové znát svůj metabolický typ

Máte za sebou několik diet, které nakonec stejně k ničemu nevedly. Už vás unavují stále se opakující pokusy, které vždycky dopadnou jinak, než jste si představovaly. Chcete zhubnout, ale prostě se nedaří. Achjo, co je špatně?

Každá jsme nějaká a vlastně úplně jiná. Proto i hubnutí každé z nás půjde tak trochu jinak. Pokud chcete zhubnout a konečně dosáhnout nějakých výsledků, měly byste vědět, jaký jste metabolický typ.

Foto: Pexels.com

Metoda s kořeny ve starodávných medicínách

Stravování podle metabolického typu má své kořeny ve starodávných medicínách – konkrétně v čínské, řecké, indické a egyptské.

Základem této metody je teorie, že každý z nás má jiné biochemické složení a řadí se tím pádem k jinému endokrinnímu typu. Od toho se odvíjí i odlišný vztah k některým potravinám, souvisí to i s tím, že každý máme jiný proces trávení a spalování.

Jednoduše řečeno: každému z nás vyhovuje něco jiného a pokud chceme zhubnout, musíme se přizpůsobit vhodnému složení stravy.

Tři metabolické typy

Na základě dotazníku od nutriční terapeutky, nebo ještě lépe a mnohem přesněji na základně vyšetření z krve zjistíte, jaký ze tří metabolických typů jste:

  1. sacharidový typ
  2. proteinový typ
  3. smíšený typ

Sacharidový typ

Pro sacharidový typ je typické ukládání tuku v oblasti bříška. Pokud jde o stravu, nevyhýbejte se zelenině a ovoci, zaměřte se na obiloviny, naopak buďte zdrženlivé, pokud jde o semínka a ořechy. Mléčné výrobky vybírejte nízkotučné.

Foto: Unsplash.com

Proteinový typ

Proteinový typ je zvláštní tím, že bílkoviny poměrně rychle přeměňuje na energii, obdobně to má i s tuky. V jídelníčku by neměla chybět zelenina, plnotučné mléčné výrobky a obiloviny. Klidně si dopřávejte semínka a ořechy, vyhýbat se nemusíte ani tvarohovým dezertům.

Foto: Unsplash.com

Smíšený typ

Smíšený typ je tak trochu výhra, protože hubne i přibírá rovnoměrně, často se ale potýká s problémy se štítnou žlázou. Jídelníček smíšeného metabolického typu by měl obsahovat kombinaci výše zmíněného, tedy od každého něco, aby tělu nic nechybělo.

Foto: Pexels.com.


Avatar

nikolblahova

Móda není jen o dokonalých mírách, móda je i o kyprých tvarech. Každá jsme nějaká - nízká, vysoká, plnoštíhlá i tenká. A přesto jsme každá krásná. Tak nějak po svém. Milujme módu, protože díky ní můžeme vyjádřit, kdo vlastně jsme.