Na téma média by se daly vést hodinové diskuse. Je to fenomén, který se stal každodenním chlebem drtivé většiny populace a mnohdy bez nich nejsme schopni běžně fungovat. Zkrátka patří k našemu životu. Především sociální média mají na dnešní mladou generaci obrovský vliv. Každý den vidíme mladé lidi s mobilním telefonem v ruce a děláme si legraci, že jim snad k té ruce přirostl. Bohužel digitální svět taková legrace není. Zvlášť ne v dnešní době.

Prostřednictvím médií nám jsou předhazovány určité ideály, které bychom měli splňovat. A také se o to většina z nás snaží. Mnoho lidí má neustálou potřebu si na něco hrát a něco ostatním dokazovat. Tito lidé denně zaplavují sociální sítě fotografiemi ze svého „dokonalého“ života. „Podívejte se, jakého mám hezkého přítele, krásný byt a hromadu peněz.“ Na druhé straně si tyto fotografie někdo prohlíží a začíná se s dotyčným srovnávat a také si přeje mít takový luxus. Všechno to vypadá přímo dokonale, ale jak je známo, dokonalost po čase omrzí.

Kdyby se ještě před pár lety pořádala soutěž o nejoblíbenější a nejužívanější sociální sít, jistě by se na první příčce objevil Facebook. Dnes bychom vítěze hledali jinde. Instagram, na který právě z Facebooku přechází mnoho lidí, je dnes jasným číslem jedna.

I tato na první pohled krásná a neškodná aplikace má však své mouchy. Mladé dívky si na Instagramu denně prohlížejí stovky účtů modelek, celebrit a vlivných osobností, které se zde rády vystavují a chlubí se svými dokonalými těly a životy. Tyto mladé dívky ale nevidí to, že ve skutečnosti vzhled ani životy jejich idolů nejsou až tak dokonalé. Pouze si na to hrají. Ony ale chtějí vypadat jako ty nádherné modelky, a pokud tak nevypadají, trpí nízkým sebevědomím a pocitem méněcennosti.

Ať jsou média jakkoliv prospěšná a užitečná, nelze popřít, že s sebou přinášejí nemalé problémy, jakými jsou například závislost nebo kyberšikana, která se rozmohla právě s příchodem sociálních sítí. Možná si říkáte, že je nepotřebujeme a bylo by nám bez nich mnohem lépe. Sociální sítě a média obecně ale mají i svá pozitiva. Je jen důležité se jimi nenechat pohltit a tolik ovlivnit.

Foto: Unsplash.com.

Načítání...

Diskuze