Ponožky, basic trička, legíny, tílka, šaty… velká část našeho oblečení je vyrobená z tradiční bavlny, která je jednoznačně nejoblíbenější látkou. Je neuvěřitelně příjemná na dotek a díky bavlně nás oblékání a móda jako taková baví. Prozradíme vám, jak se o ni správně starat, aby vaše oblečení bylo stále jako nové.

Kde se vzala, tu se vzala

První informace o naší milované bavlně se objevila na území dnešního Pákistánu ve 4. tisíciletí př. n. l. První výroba za účelem prodeje ale začala v Egyptě a Peru. Až do konce 18. století neexistovalo mnoho informací o výrobě bavlny. V té době však bavlna zažila velký rozmach a nabrala velkou oblibu. Dodnes patří k nejčastěji používaným látkám.

Skrývá v sobě mnoho předností

Největší předností bavlny je skutečnost, že je příjemná na dotek. Bavlna je prodyšná, proto jsou basic kousky ze 100% bavlny velmi oblíbené v letních měsících. Pokud se o bavlněné oblečení budete správně starat, vydrží vám dlouhé roky a bude vypadat stále jako nové a to i přes časté praní, vůči kterému je bavlna odolná. Pro výrobce je bavlna oblíbená především díky tomu, že se dá jednoduše kombinovat s jinými látkami, které jsou levnější, jako například polyester.

Správnou péčí předejdete nedostatkům látky

Jistě víte, že se bavlna ráda mačká. Ačkoliv je v našich domácnostech stále více oblíbená sušička, díky které oblečení není tak zmačkané, bavlna si i tak žádá zvláštní péči a je třeba oblečení přežehlit. U žehlení dávejte velký pozor na teplotu žehličky – bavlna přežije i vyšší teplotu, ale může dojít k poškození v podobě změny barvy.

Bavlnu nikdy nesušte na přímém slunci! Už po pár hodinách dojde k poškození a vaše nové milované bavlněné tričko můžete vyhodit. Na štítku u vašich oblíbených bavlněných kousků se mnohdy dočtete, že je můžete prát až na 60 °C. Držte se pravidla – málo je někdy více. Aby vám vaše oblečení vydrželo co nejdéle jako nové, doporučujeme vám prát bavlněné oblečení na 30 °C, maximálně na 40 °C. Jedině tak docílíte toho, aby vaše bavlněné oblečení nezměnilo velikost, strukturu ani barevný odstín.

Foto: Unsplash.com, Shutterstock.

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments