Uspořádejte si šatní skříň podle tipů světové koučky na úklid Marie Kondo – získáte prostor i přehled

Vaše šatní skříň překypuje haldou oblečení, ale vy máte neustále pocit, že toho máte málo a nemáte co na sebe? Je vaše komoda natolik plná nepořádku, že nejdou zavřít šuplíky? Pak nastal čas na pořádný úklid. Nechte se inspirovat koučkou na úklid Marií Kondo a oblečení vám opět začne dělat radost. Prozradíme vám, jak na to.

Marie Kondo a její metoda KonMari

Marie Kondo je japonská spisovatelka a autorka několika bestsellerů, poradkyně v oblasti úklidu a organizace, a také průkopnice minimalistického životního stylu.

První větší pozornosti se jí dostalo v roce 2011, kdy vydala svou knihu The Life-Changing Magic of Tidying Up. Tato kniha se stala velkým bestsellerem. Další úspěch přišel se streamovacím kanálem Netflix, se kterým Marie Kondo natočila svůj vlastní pořad, kde pomáhá americkým rodinám s úklidem nejen šatní skříně, ale i celého domova.

Marie se řídí svou vlastní metodou úklidu, kterou nazývá KonMari. Úspěch této metody je jednoduchý. Spočívá v tom, že si ve svém životě ponecháte pouze to, co vám přináší radost. Vše ostatní ve vašem životě nemá místo a měli byste se toho zbavit. Tak pojďme k jejím tipům na úklid šatní skříně.

Vše naházejte na jednu hromadu

Předem upozorňujeme, že na úklid šatní skříně podle KonMari vám zabere minimálně celé odpoledne. Pokud budete chtít dodržet nejen principy této metody, ale i atmosféru, kterou s sebou podle Marie Kondo má přinést, vyhraďte si dostatek času, udělejte si příjemný čaj nebo kávu a pusťte se do práce.

Jako první vezměte úplně všechno oblečení, které doma najdete a naházejte jej na jednu velkou hromadu. Množství oblečení, které „najdete“, vás možná vyděsí. To je ale v pořádku. Dokazuje to totiž, že tolik oblečení k životu nepotřebujete a ani nechcete.

Foto: Shutterstock

Dvě hromady a jedno velké „díky“

Postupně se probírejte jednotlivými kousky vaší šatní skříně. Podle metody KonMari je důležité si na každý kousek fyzicky sáhnout, abyste poznali, jak na dotyčný kousek vaše tělo reaguje.

Když si vezmete do ruky to růžové tričko, jaký máte pocit? Vyvolává ve vás radost? Pak je to jasné, že patří na hromádku „ponechat„. Nebo nechápete, co takový kousek ještě dělá ve vaší šatní skříni? Máte s ním spojené špatné vzpomínky? Pak nastal čas se s tímto oblečením rozloučit.

Abyste si do budoucna více vážila svých věcí, doporučuje Marie Kondo rozloučit se s vyřazenými kousky slovem „děkuju„. Nebojte se, nejde o žádný pohřební proces, jde spíše o projevení vděčnosti, kdysi vám totiž to tričko radost dělalo.

Všechno oblečení složte novým způsobem

Složit oblečení podle Marie Kondo může být pro někoho oříšek. Proto vám níže přidáváme postup, jak na to. Komínkové uložení oblečení už je dávno pasé. Metodou KonMari najdete nový způsob skládání oblečení, které se nejen nepomačká, ale díky správnému uspořádání získáte přehled v šuplíkách a paradoxně i více místa.

Uložení podle barev a materiálů

Pokud jste se dostali až k tomuto bodu, pak gratulujeme, protože jste téměř u konce.

Nyní vás čeká uložení vašeho oblečení zpátky do šatní skříně. Módní kousky, které chcete ponechat pověšené na šatních ramínkách rozdělte podle barev a uložte do skříně. Marie Kondo říká, že by vaše šatní skříň následně měla barevně připomínat duhu. Podobně postupovat můžete i s materiálem. Do jednoho šuplíku uložte džíny, do druhé bavlněné tepláky a legíny.

Není vám hned lépe, když váš šatní koutek opět připomíná skříň a ne odkladiště nepořádku? Sestavování outfitu opět bude hračka a zabere vám pár minut.Přihlašte se k odběru novinek!

Chcete se dozvědět jako první o zajímavých akcích a slevách na módu? Chcete si přečíst nejlepší články jako první? Přihlašte se k odběru novinek!
Avatar

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.