Les Sapeurs, to jsou muži, kteří žijí módou. Muži, kteří považují módu za součást svého života i přes to, že žijí v zemi ještě nedávno zmítané občanskou válkou, v zemi, kde i pitná voda bývá vzácností – uprostřed Afriky, v Kongu.

Les Sapeurs od zkratky SAPE (La société des ambianceurs et des personnes élégantes) zhruba znamená společenství elegantních mužů a šiřitelů módy.

Zdroj: http://www.tonbarbier.com/2014/11/11/oubliez-la-mode-hipster-preppy-bcbg-ou-le-swag-rien-nest-comparable-aux-sapeurs-du-congo

Zdroj: http://www.tonbarbier.com

Nejsou to žádní rozmařilí zbohatlíci. Les Sapeurs jsou muži nejběžnějších povolání, od taxikářů přes policisty až po tesaře. Všichni se vyžívají v pestrobarevných elegantních oblecích a to do puntíku vyladěných. V našich končinách by muži v takto pastelových oblecích vzbuzovali určitě značnou pozornost. A co takhle ve špinavých ulicích Konga?

…Tam už si na ně vlastně asi trošku zvykli.

Zdroj: http://agnautacouture.com/

Zdroj: http://agnautacouture.com/

Zdroj: http://agnautacouture.com/

Zdroj: http://agnautacouture.com/

Zdroj: http://agnautacouture.com/

Zdroj: http://agnautacouture.com/

Počátek společenství SAPE se datuje do dvacátých let minulého století. V té době přijeli francouzské kolonie do Konga. Mnoho tamějších obyvatel dostalo příležitost pro francouzské kolonizátory v nejrůznějších formách pracovat. Někteří z nich měli to štěstí, že se mohli do Francie i vydat. Francie se pro ně stala nekonečnou módní inspirací, která postupně přerostla v obrovskou vášeň, z níž se pak vyvinulo společenství stylových a elegantních mužů s názvem SAPE. Ani skoro po sto letech síla tohoto uskupení neuvadá.

Les Sapeurs podřizují své vášni takřka všechny své finančné prostředky. Téměř 50% obyvatel Konga žije na hranici chudoby, nevyjímaje členů SAPE. I přesto si členové Les Sapeurs poctivě šetří peníze, aby si za ně mohli koupit luxusní oblečení i těch nejvyhlášenějších značek na světě. Oblíbenými značkami mezi Les Sapeurs jsou Yves Saint Laurent, Jean Paul Gaultier nebo Armani. Imitace a fejky se mezi Les Sapeurs netolerují.

I přes to, být Sapeurem není o penězích. Sapeurs si mezi sebou své oblečení půjčují, řídí se také krásným heslem:

Hodnota obleku není důležitá, důležitá je hodnota člověka uvnitř obleku.

Každý Sapeur touží po tom, aby se alespoň jednou podíval Francie, která je pro ně modlou. Každý z nich také mluví francouzsky, dbá na své džentlmenské chování a samozřejmě ví, jak své oblečení a doplňky sladit.

Nikdo z nich by si určitě nevzal kravatu a kapesníček v totožném vzoru, jak jsme ještě donedávna mohli vidět v poslanecké sněmovně, viď Vítku.

bartaLes Sapeurs se v posledních letech dostává nebývalá pozornost. Známý irský výrobce piva Guiness v roce 2014 natočil dokument o těchto obdivuhodných mužích.

Samozřejmě to nebylo jen tak. Guiness ve spojení s Les Sapeurs natočil i reklamu, kterou najdete zde.

Je jen málo uvěřitelné, jak vážně berou tito muži své členství v SAPE. „Můj otec byl Sapeur, moji bratři byli Sapeurs, můj syn je také sapeur a můj malý vnuk bude Sapeur také. Když nasadíme naše obleky, zapomene na své problémy, stanou se z nás jiní lidé. Najednou jsme středem pozornosti, stáváme se baviči, showmeny, lidé si nás váží, jsme jako celebrity.“

U mě to funguje tak, že se v pěkném oblečení cítím příjemně a hlavně sebevědomě, u Sapeurs tohle platí desetinásob.

Chcete-li vědět více o historii Les Sapuers, doporučujeme zabrousit na Muži v Česku nebo na Refresher.cz

sap

Zdroj: http://www.shravanvidyarthi.net/

sap4

Zdroj: www.xmarksthescot.com

ac9c675bdbe46f0f0fc25aa0cbdc2d23

Zdroj: http://agnautacouture.com/

Mabios de M'Paka dressed in "Dakar"

Zdroj: http://agnautacouture.com/

sapeurs-4-2-630x492

Zdroj: http://agnautacouture.com/

screen-shot-2011-04-05-at-02-30-35

Zdroj: http://agnautacouture.com/